Przejdź do głównej zawartości

Kolejna nieprzespana noc to o krok bliżej do zawału sercaBezsenność dotyka co trzecią osobę na świecie. W Polsce podobnie, w 2000 roku 34% społeczeństwa cierpiało na tę przypadłość. Niestety w ciągu ostatnich lat liczba ta wzrosła. Dla co dziesiątego Polaka jest to zaburzenie przewlekle. Zostało zadanych wiele pytań dotyczących przyczyn bezsenności i są one powszechnie znane. Aktualnie dowiedziono jakie fatalne może mieć ona skutki, poza oczywistym przemęczeniem oraz skłonnością do popadania w depresję.

Naukowcy z Tajwanu odkryli korelację pomiędzy występowaniem bezsenności a zawałami serca i udarami mózgu. Eksperyment polegał na przebadaniu i monitorowaniu stanu zdrowia 43 000 osób w wieku 45+, w tym 10 871 przypadków z rozpoznaną bezsennością. Badania prowadzono przez 4 lata. W tym czasie doszło do 424 ataków serca i 3 307 udarów u osób z “grupy bezsenności”.
Oznacza to, że choroby te dwukrotnie częściej dotykają osoby źle sypiające, niż te, których organizmy bez zarzutów poddawane są cyklom dobowym. Spowodowane jest to wpływem braku snu na podwyższenie ciśnienia krwi i wzmożenie akcji serca.

Zasugerowano dodanie zaburzeń snu do listy modyfikowalnych czynników wpływających na występowanie chorób serca. Na liście tej znajdują się już: niewłaściwa dieta, otyłość i palenie. Ponadto niektórzy niezależni badacze opowiadają się za włączeniem w wywiad lekarski obowiązkowego pytania o stopień wysypiania się pacjenta. Jest to bowiem niezwykle istotna informacja, ukierunkowująca na wybór odpowiednich badań kontrolnych. Zaznaczono również fakt, iż lekarze powinni częściej zalecać terapie behawioralne, stosowanie metod medycznych lub psychologicznych poprawiających jakość snu, by zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u swoich pacjentów.


red. Izabela Kołodziejczyk
Źródło: http://www.independent.co.uk , http://www.who.int 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.)
jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych (Araliaceae) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Silphium – utracony skarb

Za pierwszą znaną roślinę wytępioną przez człowieka uznaje się silphium (sylfion), tajemniczy gatunek, na którego temat nasza wiedza jest obecnie bardzo skąpa. Roślina zniknęła z powierzchni ziemi około 2 tysiące lat temu wcześniej będąc lekarstwem na liczne dolegliwości, przyprawą, afrodyzjakiem, metodą antykoncepcji oraz środkiem lokowania kapitału (równym wartością złotu i srebru). Co wiemy o tej roślinie i dlaczego wyginęła?

Rozwój zęba

Rozwój zęba • charakter ciągły; • listki zarodkowe: 1.ektoderma: szkliwo (pączek = narząd szkliwotwórczy), 2.mezoderma (mezenchyma): zębina, miazga (brodawka zęba), cement, więzadła przyzębia (kieszonka zęba –mezenchyma otaczająca narząd oraz brodawkę zęba);