Liczi chińskie - wysiew i hodowla

Liczi chińśkie (lychee, leetchee) to jedyny przedstawiciel rodzaju, do którego należy, czyli liczi (Litchi). Gatunek ten należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae), drzew tropikalnych z obszarów Filipin, Kambodży, czy Wietnamu. Od niedawna uprawiany jest również w innych krajach w sztucznych hodowlach. Naturalnie drzewko osiąga średnio 12 m wysokości, a dożywa nawet 1300 lat, jest więc gatunkiem długowiecznym, nie gubiącym liści na zimę, choć zdarza się większa ich utrata w celu wymiany. W hodowlach wymaga jednak
specjalnego traktowania, by utrzymała się w dobrym stanie. 


Wysiew:
Niestety należy przystąpić do niego szybko, nasiona nie mogą leżeć, gdyż stosunkowo wcześnie tracą zdolność kiełkowania. Jest to znacznym utrudnieniem w domowych hodowlach. Tym niemniej, nasiono początkowo należy moczyć w ciepłej wodzie, o ok. 30st.C przez 1-2 dni. Następnie trzeba je wysadzić do pojemników z mieszanką ziemi z torfem, piasku i perlitu, takiej, że ziemia i torf stanowi 3/5, a perlit i piasek po 1/5. Nasiona układa się poziomo pod powierzchnią 2-3 cm ziemi. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia, dlatego trzeba je dostosować. Nie wolno doprowadzić do wyziębienia ziemi (temperatura graniczna 10st.C), doniczka niech więc stoi na słonecznym stanowisku. Dobrze jest, zanim nasiono wykiełkuje przykryć doniczkę przejrzystym pojemnikiem lub folią spożywczą, ale nie zapominać o wietrzeniu. Kiełek można oglądać po 3 do 6 tygodni od posadzenia. Roślinie należy zapewnić ciepło, ale nie upał i dużą wilgotność powietrza. Przesadzić roślinę należy do ziemi uniwersalnej, kwasowej, nie zasadowej! Najlepiej podlewać Liczi wodą przegotowaną, ostudzoną. Jeśli mamy ziemię o pH zbliżonym do 7, należy wspomóc ją lekkim zakwaszaniem wody, którą podlewamy roślinę, służą do tego odpowiednie preparaty. Pozytywnie działa na roślinę, zraszanie jej liści ciepłą wodą przegotowaną, bez dodatku preparatów. 
Liczi potrzebuje równomiernego oświetlania, należy więc przekręcać doniczkę w stosunku do źródła światła. Zimą roślina wymaga sztucznego doświetlania.
Co roku należy przesadzać liczi, przycinać lekko jej korzenie, by nie doprowadzić do ich dysfunkcji, która pojawia się gdy korzenie są zbyt liczne i gęsto upakowane. Termin trzeba tak dobrać, by prace były regularne.
Liczi jest rośliną wiatropylną, co ułatwia zapylanie przez hodowcę. Owocowania można spodziewać się po 100 dniach po kwitnieniu, w okresie lipiec-październik. 


red. Izabela Kołodziejczyk

Popularne posty