Przejdź do głównej zawartości

Liczi chińskie - wysiew i hodowla

Liczi chińśkie (lychee, leetchee) to jedyny przedstawiciel rodzaju, do którego należy, czyli liczi (Litchi). Gatunek ten należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae), drzew tropikalnych z obszarów Filipin, Kambodży, czy Wietnamu. Od niedawna uprawiany jest również w innych krajach w sztucznych hodowlach. Naturalnie drzewko osiąga średnio 12 m wysokości, a dożywa nawet 1300 lat, jest więc gatunkiem długowiecznym, nie gubiącym liści na zimę, choć zdarza się większa ich utrata w celu wymiany. W hodowlach wymaga jednak
specjalnego traktowania, by utrzymała się w dobrym stanie. 


Wysiew:
Niestety należy przystąpić do niego szybko, nasiona nie mogą leżeć, gdyż stosunkowo wcześnie tracą zdolność kiełkowania. Jest to znacznym utrudnieniem w domowych hodowlach. Tym niemniej, nasiono początkowo należy moczyć w ciepłej wodzie, o ok. 30st.C przez 1-2 dni. Następnie trzeba je wysadzić do pojemników z mieszanką ziemi z torfem, piasku i perlitu, takiej, że ziemia i torf stanowi 3/5, a perlit i piasek po 1/5. Nasiona układa się poziomo pod powierzchnią 2-3 cm ziemi. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia, dlatego trzeba je dostosować. Nie wolno doprowadzić do wyziębienia ziemi (temperatura graniczna 10st.C), doniczka niech więc stoi na słonecznym stanowisku. Dobrze jest, zanim nasiono wykiełkuje przykryć doniczkę przejrzystym pojemnikiem lub folią spożywczą, ale nie zapominać o wietrzeniu. Kiełek można oglądać po 3 do 6 tygodni od posadzenia. Roślinie należy zapewnić ciepło, ale nie upał i dużą wilgotność powietrza. Przesadzić roślinę należy do ziemi uniwersalnej, kwasowej, nie zasadowej! Najlepiej podlewać Liczi wodą przegotowaną, ostudzoną. Jeśli mamy ziemię o pH zbliżonym do 7, należy wspomóc ją lekkim zakwaszaniem wody, którą podlewamy roślinę, służą do tego odpowiednie preparaty. Pozytywnie działa na roślinę, zraszanie jej liści ciepłą wodą przegotowaną, bez dodatku preparatów. 
Liczi potrzebuje równomiernego oświetlania, należy więc przekręcać doniczkę w stosunku do źródła światła. Zimą roślina wymaga sztucznego doświetlania.
Co roku należy przesadzać liczi, przycinać lekko jej korzenie, by nie doprowadzić do ich dysfunkcji, która pojawia się gdy korzenie są zbyt liczne i gęsto upakowane. Termin trzeba tak dobrać, by prace były regularne.
Liczi jest rośliną wiatropylną, co ułatwia zapylanie przez hodowcę. Owocowania można spodziewać się po 100 dniach po kwitnieniu, w okresie lipiec-październik. 


red. Izabela Kołodziejczyk

Komentarze

 1. Nasionko liczi najlepiej położyć w słoiku na gazie,wtedy nie będzie musiało kiełkować 3-6 tygodni jak tu jest napisane:D Mi gdy tak posadziłem trzy nasiona liczi wykiełkowały po:3dniach-1nasiono,2nasiono po 4 dniach,a trzecie nasiono po 5 dniach:D:D:D.Zróbcie tak to nie będziecie musieli czekać 3 tyg:D:D

  OdpowiedzUsuń
 2. w takim razie można mówić o "dobrej ręce", która hodowała nasiona, bo niestety liczi jest trudne w uprawie. Ja ostatnio musiałam zrobić pożywki domowej roboty, żeby nasiona wypuściły korzonki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pilnie potrzebuje pomocy w kwestii hodowli liczi, mianowicie roślinka, którą posiadam pięknie wypuszcza listki, rozrasta się również w górę ale od tygodnia liście zaczynają zmieniać kolor na czerwony. Nie mam pojęcia czym to jest spowodowane. W ramach ciekawostki mogę powiedzieć, że z jednej pestki wykiełkowały dwie rośliny.(dla zainteresowanych mogę przesłać foto roślinki)
  Proszę o pomoc co zrobić żeby ratować roślinkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeżeli czerwienienie, choć skłaniałabym się że jest to brązowienie, zaczęło się od usychania końcówek liści, należałoby zmienić wodę do podlewania na przegotowaną i odstaną (gdy podlewana była kranówką, być może Fe lub Cl wpłynęło na czerwonawy koloryt liści). Można stosować też wodę kranową i destylowaną w proporcji 1:1. Być może problem stanowi twarda woda.
   drugą przyczyną czerwienienia/brązowienia może być zbyt duża ekspozycja na światło. Być może roślince w danym miejscu do tej pory było dobrze, ale to nie znaczy, że coś nie zmieniło się w jej metabolizmie i być może ma problem z fotoinhibicją. Najlepsze jest światło rozproszone, ogólne, nienakierowane bezpośrednio na liczi. Pomieszczenie musi pozostać jednak jasne. Liczi nie przestawiamy zbyt często ani nie przekręcamy do źródła światła, tak jak często robi się z roślinami ozdobnymi. Liczi samo wybiera swoją formę względem źródła światła.
   Innym wyjściem jest przesadzenie liczi do nowej ziemi, była ona zmieniana od wzrostu siewki? Dobra byłaby kwaśna ziemia torfowa z niewielkim dodatkiem grubego piasku, a nawet perlitu. Taka mieszanka poprawia strukturę gleby i wpływa pozytywnie na system korzeniowy. pH gleby jest w takich wypadkach najczęstszym czynnikiem wpływającym w sposób negatywny na rozwój rośliny. Poza tym jeśli gleba nie była wymieniana przez ostatnie 0,5 roku, mogło dojść do jej wyjałowienia. Liczy z reguły nie lubi przesadzania, jednak roślina w trakcie intensywnego wzrostu potrafi szybko spożytkować bogactwo składników zawartych w glebie.
   Należałoby zastanowić się także nad wilgotnością powietrza. Najbardziej skłaniałabym się do tezy, że przyczyną takiego stanu liści są upały, jakimi mogliśmy się cieszyć w to lato. Szkodzą one niestety na prawdę wielu gatunkom roślin, nawet tym ciepłolubnym. Jeżeli liście są suche, spróbuj im pomóc spryskując je mgiełką z przegotowanej, odstanej wody. Najważniejsze jest by robić to pod wieczór, ewentualnie rano, tak by krople nie utrzymywały się na liściach gdy może dotrzeć do nich słońce. W przeciwnym razie krople podziałają jak soczewka i wywołają "poparzenia". Ewentualnie można zagwarantować roślince wilgotność powietrza poprzez stworzenie chłodnej łaźni wodnej. Tzn. Ustawiamy doniczkę na podstawku jak dotychczas, a całość wstawiamy do jeszcze większego podstawka napełnionego wodą tak, by roślina nie pobierała nadmiaru wody, ale by dochodziło do parowania w jej pobliżu. Poza tym ważne jest też wietrzenie pomieszczenia, w którym liczi żyje, jednak nie stawiamy go w przeciągu.
   chętnie zamieścimy zdjęcia z Twojej hodowli liczi. Prześlij je na adres: biostrefa.net@gmail.com Ciekawy byłby także fotoreportaż z poprawy stanu liści. Mam nadzieję, że uda się zatrzymać procesy degeneracji liści. Gdy prześlesz zdjęcia, być może uda się określić dokładniej w czym leży problem czerwienienia organów. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Roślinka stoi od samego momentu wsadzenia w ziemię w tym samym miejscu tzn. na parapecie w kuchni. Nie była również przesadzana. Staram się podlewać ją co 2-3 dzień oraz zraszać listki w porze wieczornej woda odstana około 1 tydzień.
   Staram się wysłać zdjęcia na podany adres ale występuje jakiś problem, czy mogę prosić o jakiś inny adres w celu przesłania zdjęć??

   Usuń
  3. Udało się wysłać zdjęcia na podany adres :)

   Usuń
 4. niestety nic nie doszło. spróbujmy może na taki adres: biostrefa.net@o2.pl

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszamy do komentowania, każdą uwagą warto się podzielić

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.