Przejdź do głównej zawartości

Allelopatia - definicje

Allelopatia

 • to interakcje w ujęciu biochemicznym
  - zbiór reakcji pomiędzy roślinami, oraz pomiędzy rośliną a mikroorganizmem.
  - obejmują oddziaływania zarówno niekorzystne, jak i korzystne
 • to każdy proces, w którym udział biorą metabolity wtórne wytwarzane przez organizmy roślinne, grzybowe oraz mikroorganizmy (wyłączając zwierzęta). Zjawiska te wpływają na wzrost i rozwój systemów biologicznych, a także rolniczych.
 • to wszystkie oddziaływania pomiędzy roślinami wyższymi, ze szczególnym zróżnicowaniem na:
  - autotoksyczność - czyli negatywne oddziaływania pomiędzy przedstawicielami tego samego gatunku
  - heterotoksyczność - czyli negatywne oddziaływania pomiędzy przedstawicielami odmiennych gatunków.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.)
jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych (Araliaceae) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Silphium – utracony skarb

Za pierwszą znaną roślinę wytępioną przez człowieka uznaje się silphium (sylfion), tajemniczy gatunek, na którego temat nasza wiedza jest obecnie bardzo skąpa. Roślina zniknęła z powierzchni ziemi około 2 tysiące lat temu wcześniej będąc lekarstwem na liczne dolegliwości, przyprawą, afrodyzjakiem, metodą antykoncepcji oraz środkiem lokowania kapitału (równym wartością złotu i srebru). Co wiemy o tej roślinie i dlaczego wyginęła?

Rozwój zęba

Rozwój zęba • charakter ciągły; • listki zarodkowe: 1.ektoderma: szkliwo (pączek = narząd szkliwotwórczy), 2.mezoderma (mezenchyma): zębina, miazga (brodawka zęba), cement, więzadła przyzębia (kieszonka zęba –mezenchyma otaczająca narząd oraz brodawkę zęba);