Przejdź do głównej zawartości

Rany roślinne

Rany roślinneRany są następstwem przerwania ciągłości tkanek, które może mieć miejsce albo jako skutek działania czynników mechanicznych lub jako efekt chorobowych procesów przeciwdziałających spoistości tych tkanek (procesy rozpadu bądź dezintegracji). Każda rana jest dla rośliny zagrożeniem, wiąże się z otwarciem "wrót zakażenia". 
W zależności od umiejscowienia danej tkanki
(wewnątrz lub w powierzchniowej partii organizmu rośliny), można mówić o ranach wewnętrznych lub zewnętrznych. 
Rany mogą być: 

 1. zależnie od tego, czy brzeg rany jest równy, czy nie, tzn. postrzępiony, zygzakowaty, itp.:
 • gładkie lub 
 • szarpane
2. zależnie od tego, czy przerwaniu uległa tylko tkanka okrywająca, czy również tkanki głębiej położone: 
 • powierzchniowe lub 
 • wgłębne
3. w zależności od tego, czy brzegi ran się stykają, jak np. przy ranach ciętych, czy też są od siebie oddalone:
 • wąskie lub 
 • szerokie.
Rośliny bronią się w różny sposób przed długotrwałym otwarciem "wrót zakażenia", m.in. poprzez:
 • Działanie trwałe – tworzenie zasklepów prostych i złożonych.
 • Działanie doraźne - wydzielanie substancji płynnych, gum, żywic, śluzów.
  - Mechanicznie: uszczelnianie tkanek przylegających do powierzchni rany za pomocą zatyczek tylozowych z hipertrofii komór.
  - Chemicznie: przemiana ściany komórkowej i skorkowacenie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.