Stres cz.2

Stres
W bardziej „ludzkim” rozumieniu stres to ciągłe odpieranie przeciwności losu, nieprzychylności osób jakie nas otaczają, borykanie się z codziennymi problemami, radzenie sobie w pracy czy szkole z trudnościami. Jedni mniej, drudzy bardziej, ale stale poddani jesteśmy działaniu różnego rodzaju stresorów. Tego typu czynniki, które wywołują reakcję stresową dzieli się na fizyczne i psychiczne. Jest
to podział wg drogi jaką dociera informacja o stresie do organizmu. Sam stres dzielimy na 7 kategorii:
- krótkotrwały (określany jako pozytywny, eustres. Jest ilością stresu niezbędną do utrzymania organizmu w zdrowiu. Jest odczuwany jako dobre samopoczucie, właściwy stan psychiczny, jak i również fizyczny)
- przewlekły (tzw. negatywny, dystres. Długotrwały, odczuwany jako dyskomfort. Jest napięciem, które zakłóca równowagę psychiczną i fizyczną. Może doprowadzić do chorób psycho-somatycznych)
- biologiczny (występuje w sytuacjach zagrożenia zdrowia, lub życia. Dochodzi do uwolnienia dużych ilości adrenaliny. Zachodzi pełna mobilizacja mięśni ciała)
- psychiczny (pojawia się w sytuacjach wywołujących zachwianie spokoju i równowagi psychicznej. Wynika z przymusu zmiany zachowania przez dostosowanie się do zaistniałej sytuacji lub przeciwstawienia się jej)
- emocjonalny (dochodzi do zderzenia procesów nadmiernego pobudzania i hamowania, zaburzeń między nimi, a nawet przeciążenia układu nerwowego za sprawą zbyt silnych bodźców. Jest trudny do opanowania, nie ma tu możliwości na zaspokojenie potrzeb, co w konsekwencji prowadzi do frustracji)
- moralny (tzw. psycho-społeczny. Związany jest z życiem w społeczeństwie i oceną zachowań wg zasad etycznych)
- zawodowy (zależy od wykonywanego zawodu, zwłaszcza w przypadku bycia odpowiedzialnym za drugą osobę)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga