Przejdź do głównej zawartości

Stres cz.2

Stres
W bardziej „ludzkim” rozumieniu stres to ciągłe odpieranie przeciwności losu, nieprzychylności osób jakie nas otaczają, borykanie się z codziennymi problemami, radzenie sobie w pracy czy szkole z trudnościami. Jedni mniej, drudzy bardziej, ale stale poddani jesteśmy działaniu różnego rodzaju stresorów. Tego typu czynniki, które wywołują reakcję stresową dzieli się na fizyczne i psychiczne. Jest
to podział wg drogi jaką dociera informacja o stresie do organizmu. Sam stres dzielimy na 7 kategorii:
- krótkotrwały (określany jako pozytywny, eustres. Jest ilością stresu niezbędną do utrzymania organizmu w zdrowiu. Jest odczuwany jako dobre samopoczucie, właściwy stan psychiczny, jak i również fizyczny)
- przewlekły (tzw. negatywny, dystres. Długotrwały, odczuwany jako dyskomfort. Jest napięciem, które zakłóca równowagę psychiczną i fizyczną. Może doprowadzić do chorób psycho-somatycznych)
- biologiczny (występuje w sytuacjach zagrożenia zdrowia, lub życia. Dochodzi do uwolnienia dużych ilości adrenaliny. Zachodzi pełna mobilizacja mięśni ciała)
- psychiczny (pojawia się w sytuacjach wywołujących zachwianie spokoju i równowagi psychicznej. Wynika z przymusu zmiany zachowania przez dostosowanie się do zaistniałej sytuacji lub przeciwstawienia się jej)
- emocjonalny (dochodzi do zderzenia procesów nadmiernego pobudzania i hamowania, zaburzeń między nimi, a nawet przeciążenia układu nerwowego za sprawą zbyt silnych bodźców. Jest trudny do opanowania, nie ma tu możliwości na zaspokojenie potrzeb, co w konsekwencji prowadzi do frustracji)
- moralny (tzw. psycho-społeczny. Związany jest z życiem w społeczeństwie i oceną zachowań wg zasad etycznych)
- zawodowy (zależy od wykonywanego zawodu, zwłaszcza w przypadku bycia odpowiedzialnym za drugą osobę)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.)
jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych (Araliaceae) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Silphium – utracony skarb

Za pierwszą znaną roślinę wytępioną przez człowieka uznaje się silphium (sylfion), tajemniczy gatunek, na którego temat nasza wiedza jest obecnie bardzo skąpa. Roślina zniknęła z powierzchni ziemi około 2 tysiące lat temu wcześniej będąc lekarstwem na liczne dolegliwości, przyprawą, afrodyzjakiem, metodą antykoncepcji oraz środkiem lokowania kapitału (równym wartością złotu i srebru). Co wiemy o tej roślinie i dlaczego wyginęła?

Rozwój zęba

Rozwój zęba • charakter ciągły; • listki zarodkowe: 1.ektoderma: szkliwo (pączek = narząd szkliwotwórczy), 2.mezoderma (mezenchyma): zębina, miazga (brodawka zęba), cement, więzadła przyzębia (kieszonka zęba –mezenchyma otaczająca narząd oraz brodawkę zęba);