Przejdź do głównej zawartości

Barwniki roślinne

Barwniki roślinne
Wśród barwników pochodzenia roślinnego wyróżniono:

Antocyjaniny (antocyjany, antocyjanozydy) należące do flawonoidów są barwnymi związkami roślinnymi, charakteryzującymi się różnymi odcieniami kolorów czerwonego,
niebieskiego i fioletowego. Mają charakter glikozydów, czyli w ich skład wchodzą części cukrowe pochodzące najczęściej od glukozy, a rzadziej od: galaktozy, ksylozy, ramnozy i arabinozy. Barwa antocyjanów zależy od pH środowiska, w jakim się one znajdują. W przypadku pH poniżej 7 (kwaśne) są one czerwone, a w pH obojętnym lub zasadowym (pH > 7) mają barwę niebieską lub fioletową. Właściwość ta znalazła zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym jako wskaźnik informujący o zmianach zachodzących w specyfikach farmaceutycznych i przydatności leków do spożycia. Naturalne barwniki stosuje się też w przemyśle spożywczym, np. barwnik E163 będący mieszaniną antocyjanin otrzymywanych przez macerację owoców i warzyw (m. in. cebuli), nasion słonecznika i kwiatów.

Flawonoidy (związki difenylopropenowe) pochodne benzo-γ-pironu o charakterze polifenoli. Grupa organicznych związków chemicznych występujących w roślinach, spełniających funkcję barwników, przeciwutleniaczy i naturalnych insektycydów oraz fungicydów, chroniących przed atakiem ze strony owadów i grzybów. Większość z nich jest barwnikami zgromadzonymi w powierzchniowych warstwach tkanek roślinnych, nadając intensywny kolor i ograniczając szkodliwy wpływ promieniowania ultrafioletowego. Wszystkie flawonoidy są oparte na szkielecie 2-fenylochromanu, przy czym większość typów flawonoidów (poza katechinami i antocyjanidynami) zawiera szkielet flawonu, z grupą ketonową w pozycji 4. Flawonoidy różnią się między sobą liczbą i rodzajem podstawników, przy czym różnice między związkami w poszczególnych klasach wynikają zazwyczaj z odmiennej budowy tylko jednego skrajnego pierścienia. Większość flawonoidów zawiera grupy hydroksylowe, z których jedna lub więcej jest zwykle połączona z cząsteczką cukru tworząc glikozydy. Wykazują aktywność antyoksydacyjną i przeciwgrzybiczą. Wykazują również działanie farmakologiczne, np. moczopędne (np. glikozydy kwercetyny), antyagregacyjne (np. kwercetyna), przeciwalergiczne (np. kwercetyna).

U cebuli zwyczajnej łuski zewnętrzne są szczególnie bogate w niezglikozydowaną kwercetynę, flawonol zawierający 4 grupy hydroksylowe o właściwościach rutyny stosowaną do farbowania jedwabiu, wełny, lnu i bawełny.

Barwniki chinonowe obejmują związki o szkielecie podstawowym benzochinonu, naftochinonu, antrachinonu, tetrazenu i fenantrenu. Występują najczęściej w postaci glikozydów, mają barwę czerwoną lub pomarańczową, czasem żółtą. Gromadzone są w różnych tkankach roślin, korzeniach, liściach, korze, owocach, kwiatach.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.)
jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych (Araliaceae) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Silphium – utracony skarb

Za pierwszą znaną roślinę wytępioną przez człowieka uznaje się silphium (sylfion), tajemniczy gatunek, na którego temat nasza wiedza jest obecnie bardzo skąpa. Roślina zniknęła z powierzchni ziemi około 2 tysiące lat temu wcześniej będąc lekarstwem na liczne dolegliwości, przyprawą, afrodyzjakiem, metodą antykoncepcji oraz środkiem lokowania kapitału (równym wartością złotu i srebru). Co wiemy o tej roślinie i dlaczego wyginęła?

Rozwój zęba

Rozwój zęba • charakter ciągły; • listki zarodkowe: 1.ektoderma: szkliwo (pączek = narząd szkliwotwórczy), 2.mezoderma (mezenchyma): zębina, miazga (brodawka zęba), cement, więzadła przyzębia (kieszonka zęba –mezenchyma otaczająca narząd oraz brodawkę zęba);