Przejdź do głównej zawartości

Histologia tarczycy

Miąższ tarczycy składa się z pęcherzyków oraz leżących na ich obwodzie lub między nimi komórek C, czyli komórek jasnych. Komórki nabłonka pęcherzyków wytwarzają grupę hormonów, np. trijodotyroninę i tyroksynę, a komórki C – kalcytoninę. Między pęcherzykami znajduje się tkanka łączna luźna, zawierająca liczne naczynia włosowate, limfatyczne i włókna nerwowe.


Pęcherzyki tarczycy stanowią główną masę narządu. Najczęściej są owalne, ale mogą być koliste lub wielokątne. Ściany pęcherzyków zbudowane są z z 1warstwowego nabłonka, którego kom zwane są tyreocytami. Najczęściej jest to nabłonek sześcienny (bierze czynny udział w wydzielaniu hormonów), ale może być też płaski (tk. spoczynkowa). Nabłonek leży na blaszce podstawnej. Światło pęcherzyków wypełnia żel tzw. koloid lub tyreoglobulina. Tarczyca jest gruczołem wewnątrzwydzielniczym, który magazynuje przed wydzieleniem duże ilości hormonów ( w postaci jodowanej tyreoglobuliny).

Komórki nabłonkowe pęcherzyków mają dobrze rozwiniętą szorstką siateczkę śródplazmatyczną, ap. Golgiego i liczne pęcherzyki wydzielnicze. Na wolnej powierzchni znajdują się mikrokosmki. Między pęcherzykami leża wł. adrenergiczne.

Komórki C ( kom. jasne) są duże i mają owalne pęcherzykowate jądra. Najczęściej leża w grupach na obwodzie pęcherzyków (czasami też między pęcherzykami). Kom. C mają dobrze rozwiniętą szorstką siateczkę śródplazmatyczną, ap. Golgiego praz liczne pęcherzyki wydzielnicze. Syntetyzują i wydzielają peptyd – kalcytoninę oraz katecholaminy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.