Złota rybka spełnia życzenie naukowców!

Labidochromis caeruleus, pyszczak żółty, popularna "złota rybka" poławiany jest komercyjnie i hodowany jako ryba akwariowa. Co ciekawe, rybki te, oprócz swoich walorów akwarystycznych wykazują również zdolności do zapamiętywania. Najnowsze badania dowiodły, że pyszczak żółty potrafi przechowywać informacje w swoim mózgu przez 12 dni.

Labidochromis caeruleus, pyszczak żółty czy też cytrynowy, popularna "złota rybka", to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae). Jest to gatunek endemiczny północno-zachodniej części jeziora Malawi w Afryce. Pyszczak żółty poławiany jest komercyjnie i hodowany jako ryba akwariowa. Jego naturalnym środowiskiem życia jest skalisty litoral na głębokościach poniżej 10 m, najczęściej sięgający 25 m głębokości. Ryba ta dorasta do około 8-10 cm długości, ostateczny rozmiar osiąga po 1,5–2 latach. W hodowli pyszczaki cytrynowe nie sprawiają problemów, ich pokarm stanowią gotowe mieszanki przeznaczone dla pielęgnicowatych z tego gatunku. W naturze rybki te żywią się innymi, małymi rybami i bezkręgowcami, np. ślimakami i owadami, a także pierwotniakami i planktonem unoszącym się w toni wodnej.

Co ciekawe, rybki te, oprócz swoich walorów akwarystycznych wykazują również zdolności do zapamiętywania. Najnowsze badania dowiodły, że pyszczak żółty posiada zdolność zapamiętywania i przechowywania informacji w swoim mózgu przez 12 dni.

BBC Nature
Naukowcy z MacEwan University w Kanadzie zainteresowali się pyszczakiem cytrynowym ponieważ rybki te, opisywane były już wcześniej jako wystarczająco inteligentne, by wykazywać złożone zachowania, np. agresję. Główny badacz, dr Trevor Hamilton wypowiedział się dość żartobliwie o przyczynie wyboru takiego modelu zwierzęcego: „Istnieje wiele anegdot o tym, jak mądre są pyszczaki. Niektórzy uważają, że ich rybki nawet oglądają telewizję”.

Badania opierały się na wytrenowaniu rybek by pływały w określony, wyuczony sposób w specjalnie przygotowanym zbiorniku. Na końcach zbiornika umieszczone zostały ekrany komputerowe. Pierwszy z nich wyświetlał pionowe linie poruszające się ku górze, drugi natomiast pokazywał linie przepływające w dół. Nagroda, czyli ulubiony pokarm ryb był wrzucany do zbiornika tylko wówczas, gdy rybki pływały w obrębie conajmniej 25 cm od końca zbiornika z ekranem wyświetlającym linie skierowane ku górze. Trening taki trwał 3 dni. Następnie przerwano naukę na 12 dni. Po tym czasie rybki były powtórnie umieszczane w zbiorniku z ekranami. Śledzone były ich zachowania podczas pracy ze znanym oprogramowaniem. Co ciekawe, pyszczaki powracały we wskazane miejsce i spędzały przy nim więcej czasu, co sugerowało, że pamiętają to, co wytrenowały. Wiedziały, że miejsce z paskami poruszającymi się do góry związane jest z uzyskaniem pokarmu. 

Badacze zadali sobie pytanie czy to nie zbieg okoliczności, czy paski poruszające się w górę nie przypominają rybkom jakiegoś elementu natury i czy instynkt nie podpowiada zwierzętom aby właśnie przy tym elemencie poszukiwały jedzenia? Dlatego po jakimś czasie odwrócono zależność i za podaż pokarmu odpowiadały paski przepływające w dół. Eksperyment powiódł się tak samo, jak pierwsza kompilacja. 

Oznacza to, że pyszczaki żółte mają zdolność do zamiany wyuczonych zachowań, na zupełnie inne, nowe, długotrwałe informację w pamięci. Rybki potrafią także „interpretować” zjawiska w swoim otoczeniu. To dowodzi istnienia złożonych zdolności umysłowych ryb, a w przypadku pyszczaka stanowi z pewnością przystosowanie ewolucyjne do umiejętności zapamiętywania lokalizacji pokarmu i bezpiecznych miejsc bez sąsiedztwa drapieżników. Gwarantuje to przetrwanie gatunku i poszczególnych osobników.


Jak zapowiedzieli autorzy badań, należałoby znaleźć odpowiednie bodźce, które wzmożyłyby siłę pamięci małych stworzeń, żyjących w naszych domowych akwariach. 

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z KOLEJNYMI ARTYKUŁAMI? 

>>POLUB NAS NA FACEBOOK<<
Opracowanie: Izabela Kołodziejczyk
Źródło: http://www.bbc.co.uk/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga