Przejdź do głównej zawartości

Kilka słów o elektronicznym tatuażu - cud techniki czy przerysowana (r)ewolucja?

Czym jest elektroniczny tatuaż?
Jest to maleńkie urządzenie o wielkości od 8 do 36 mm, o wyglądzie wzorzystego tatuażu. Ten miniaturowy wytwór technologii składa się z wyjątkowych obwodów. Mogą się one bowiem kurczyć i rozciągać tak, jak nakazują ruchy skóry. Obwody są odporne na zagięcia i zginanie. Tatuaże elektroniczne są wyposażane np. w mikroantenę przeznaczoną do bezprzewodowej komunikacji czy w ogniwa solarne.


Jak umieszcza się tatuaż elektroniczny w skórze?
Tatuaż elektroniczny nie wymaga poważnej ingerencji w powłokę ciała. Okazuje się, że membrana tatuażu jedynie przylega do skóry i porusza się wraz z nią dzięki zasadzie siły przyciągania między atomami. Zjawisko to najlepiej ilustruje zdolność gekona do utrzymywania się na tafli szkła. Tatuaż taki można łatwo usunąć, nie jest na całe życie. 


Kto go wymyślił?
Todd Coleman z Uniwersytetu Kalifornijskiego, San Diego. Stworzył on cieniutki, niemal niewidoczny produkt, o niezwykłej elastyczności. Tatuaż jest w stanie wychwycić nawet najmniejszy sygnał elektroniczny docierający z naszego organizmu.

Czemu służy elektroniczny tatuaż?
Testy i badania potwierdziły liczne zastosowania elektronicznego tatuażu. Należą do nich m.in.:
  • Rola doktora pierwszego kontaktu– dzięki możliwości pomiaru temperatury ciała, sprawdzenia poziomu glukozy czy cholesterolu we krwi, a nawet kontrolowania gojenia się ran. Podobną funkcję posiadają opracowywane przez Google soczewki kontaktowe. Potrafią one mierzyć poziom cukrów we krwi na podstawie łez osób chorych na cukrzycę
  • Funkcja kardiologa – tatuaż rejestruje pracę serca i może wysłać na smartfona ostrzeżenie przed zawałem i nakaz zgłoszenia się do szpitala
  • Rola neurologa – możliwa jest rejestracja pracy mózgu oraz powiadomienie o dysfunkcji
  • Wykrywacz kłamstw - firma Google zaproponowała taką rolę tatuażu. Bazuje ona na powyższych zastosowaniach
  • Funkcja dentysty – sensory umieszczone na zębach zbierają informacje o rozwoju bakterii bądź  powstawaniu próchnicy
  • Walka z paraliżem – stymulacja mięśni pozwala na sterowanie kończynami uległymi paraliżom
  • Telepatia – w przyszłości tatuaże elektroniczne mają być zdolne do odczytu słów, o których myślimy. Jest to możliwe dzięki wrażliwości na ruchy mięśni przypisywane reakcjom na słowa.
  • Wszczepiony GPS – dzięki opisywanemu produktowi można śledzić gdzie znajduje się dziecko
  • Prostsze telefonowanie – firma MOTOROLA opatentowała pod koniec 2013 roku tatuaż pozwalający na telefonowanie. Wg planów ma to być indywidualny komunikator bezprzewodowy z baterią solarną i mikrofonem. Nadajnik będzie wychwytywał wibracje krtani właściciela
  • Łatwa i szybka komunikacja - po raz kolejny Google, tym razem tatuaż miałby znajdować się w sąsiedztwie gardła, a rejestracja głosu umożliwiałaby pominięcie otoczenia. Celowość stosowania takiego urządzenia wytłumaczona została potrzebami pewnych zawodów, np. policji lub firm ochroniarskich

Co w przyszłości?
Wydaje się, że elektroniczne tatuaże mają wręcz nieograniczone możliwości zastosowań. Być może wkrótce pozwolą one na samoleczenie, kontakty telepatyczne i sterowanie urządzeniami wyłącznie za pośrednictwem myśli. Dość prawdopodobne jest, że przełomowa technologia, wprost z opowieści science fiction już za kilka lat stanie się powszechnie dostępna. Należy jednak podejść krytycznie do możliwości praktycznego zastosowania wynalazku.

Opracowanie: Izabela KołodziejczykŹródło: świat na dłoni

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.