Przejdź do głównej zawartości

Można już zobaczyć chińskie trojaczki pandy

Prawdziwy ewenement wydarzył się w chińskim zoo gdzie przyszły na świat trojaczki pandy. Jest to tym większe wydarzenie, ponieważ gatunek pandy wielkiej uznawany jest nadal za zagrożony. Niestety główną przyczyną wymierania gatunku jest działalność ludzi. Na szczęście podejmowane są próby przeciwdziałania zagrożeniu pandy.18 września 2014 roku szczenięta pandy zostały zaprezentowane opinii publicznej, ponad miesiąc po urodzeniu. Maluchy otworzyły pierwszy raz swoje oczy w Chimelong Safari Park w Guangzhou, na południu chińskiej prowincji Guangdong.
Noworodki w inkubatorze, Guangzhou,12.08.2014
Źródło: 
http://phys.org/

Niedźwiadki mają się dobrze, pokryte są już czarno-białym futrem, piszczą i poruszają się. Ich oczy są szeroko otwarte i małe zaczynają poznawać świat. Najważniejszym jest, że ich stan zdrowia jest w pełni zadowalający. Obecnie pandy są rozmiaru szczeniąt psów, ważą od 2,678 do 2,886 gramów. Mimo tak małych rozmiarów, pokazują one już swoje charaktery, jak twierdzą opiekunowie. Podobno da się je odróżnić ze względu na zachowanie, mimo że nie można jeszcze określić ich płci. Na razie maluchy nie przebywają poza posłaniem. Niedługo jednak zacznie się nauka chodzenia i biegania. 

Trojaczki po pierwszym otwarciu oczu,
Chimelong Safari Park w Guangzhou, 18.09.2014
Źródło: http://phys.org/
Niedźwiadki nie mają imion. Ogłoszono specjalny konkurs, jak na globalne wydarzenie przystało, w celu wybrania odpowiednich. Ma się on rozstrzygnąć w połowie października. Być może imiona pand będą związane z imieniem ich matki, Juxiao, które oznacza "uśmiech chryzantemy" i kojarzy się nierozłącznie z kulturą Chin. 

Warto zaznaczyć, że narodziny trojaczków pandy, mimo, że stanowi ogromne wydarzenie, nie jest pierwszym w historii. W 1999 roku bowiem w chińskim mieście Chengdu, 15-letnia Panda urodziła 3 niedźwiadki po wykonaniu sztucznego zapłodnienia. Niestety najmłodsze ze szczeniąt odeszło ze względu na chorobę układu moczowego. 

W chwili obecnej na górzystym terenie południowo-zachodnich Chin żyje tylko 1600 pand wielkich. To bardzo mała liczba, która niestety odznacza się niską reprodukcją. Niestety do wyginięcia gatunku najbardziej przyczynia się człowiek, który stale odbiera pandom wielkim tereny naturalnych siedlisk. Miejmy nadzieje, że dzięki ogrodom zoologicznym takim, jak w Chimelong Safari Park w Guangzhou, możliwe będzie przywrócenie gatunku do właściwej liczby osobników.


Opracowanie: Izabela Kołodziejczyk

Źródło: http://phys.org/news/2014-09-miracle-panda-triplets-eyes-chinese.html

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.