Odchudzanie, prawdy i mity

Techniki gloryfikowane w mediach i reklamowane w środkach masowego przekazu, wyświetlanie napastliwie w internecie obiecują sukces w tydzień, lub zwrot pieniędzy. Kto jednak chciałby, aby sukces był okupiony utraconym na zawsze zdrowiem? Jakie pułapki czekają na złapanych klientów? Co można zrobić, aby nie stracić zdrowia i schudnąć?

Temat odchudzania jest często poruszany w mediach masowych i wyszukiwany w Internecie. Po pierwsze chodzi o kanon wyglądu, kultywowany w obecnej kulturze. Po drugie oczywiste zdrowotne atuty szczupłego i wysportowanego ciała. Po przeciwnej stronie jest siedzący tryb życia, mało czasu na zdrowy wysiłek fizyczny i odpowiednie odżywianie, którego przygotowanie jest czasochłonne. Tu pojawia się nisza, dla producentów pseudopreparatów mających w krótkim czasie i bez zbędnego wysiłku poprawić wygląd. Niestety takie rzeczy nie istnieją, a jeśli istnieją mogą zrujnować zdrowie.BMI nie jest miarą idealną. Stosowanie go na codzień jako przelicznika określającego bezwzględnie prawidłową masę ciała, albo też stopień zaburzeń jest dużą pomyłką. Nie jest to bowiem miara pasująca do każdego.Pierwsza część artykułu przedstawia podstawy fizjologiczne (funkcjonowanie) ihistologiczne (budowy i podziału) tkanki tłuszczowej, będącej kluczowym ogniwem w otyłości. Ale nie tylko. Jak się okazuje, tkanka ta jest wyjątkowo aktywna metabolicznie i hormonalnie, a duża jej ilość nie musi zwiększać wyzyka innych chorób. Warto poznać podstawy, żeby później bez problemu zrozumieć dalsze części.Negatywne skutki diet lansowanych w mediach, co może pójść nie tak podczas takich kuracji i dlaczego nie są zdrowe, aczkolwiek mogą być pozornie skuteczne. Jak należy postąpić, aby skutecznie zrzucić kilogramy i nie stracić przy tym zdrowia ?Warto zachować otwarty umysł, jednak nie zapominać o dotychczasowej wiedzy medycznej oceniając nowo czytane treści. Na stronie internetowej, rzeczony instytut publikuje własny sposób na zdrowe życie, który jednak wyraźnie rozmija się z medycyną opartą na faktach, a wspomniana profesor Tyrpa nie figuruje w bazie naukowców polskich. Czy to przypadek ? Indeks glikemiczny to ostatnio bardzo popularna wielkość, służąca opisowi produktów i ich stosowana przy konstruowaniu diety czy to odchudzającej, cukrzycowej, czy dla celów sportowych. Warto poznać istotę tej wielkości i kulisy jej ustalania, aby zrozumieć ograniczenia. Indeksu glikemicznego nie można stosować w pojedynkę. Musi on iść w parze z ładunkiem glikemicznym i dopiero wspólnie stanowią one podstawę budowania diety w oparciu o ilość i jakość węglowodanów. Dlaczego tak jest ? Przeczytaj w tym w artykule.

Opracowanie: Jan Górski

Komentarze

  1. W pełni się z Tobą zgadzam, te popularne diety, a raczej niezdrowe i wyniszczajace głodówki nigdy nie przyniosły nic dobrego. Zeby schudnąć trzeba włożyć w to wysilek i poznać siebie lepiej, tzn swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie i sposób przyjemny i łatwy na utrzymanie jemnego bilansu kalorycznego. Wysatrczy ze odpowiednio dobierzemy dziedzinę sportu, to i z regularnością aktywności fizycznej nie bedzie problemu :D

    OdpowiedzUsuń
  2. to prawda, najważniejszym jest by znaleźć coś przyjemnego dla siebie w drodze do odchudzania, któa jest dość trudną, ale do przebycia :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszamy do komentowania, każdą uwagą warto się podzielić

Popularne posty z tego bloga