Przejdź do głównej zawartości

Odchudzanie, prawdy i mity

Techniki gloryfikowane w mediach i reklamowane w środkach masowego przekazu, wyświetlanie napastliwie w internecie obiecują sukces w tydzień, lub zwrot pieniędzy. Kto jednak chciałby, aby sukces był okupiony utraconym na zawsze zdrowiem? Jakie pułapki czekają na złapanych klientów? Co można zrobić, aby nie stracić zdrowia i schudnąć?

Temat odchudzania jest często poruszany w mediach masowych i wyszukiwany w Internecie. Po pierwsze chodzi o kanon wyglądu, kultywowany w obecnej kulturze. Po drugie oczywiste zdrowotne atuty szczupłego i wysportowanego ciała. Po przeciwnej stronie jest siedzący tryb życia, mało czasu na zdrowy wysiłek fizyczny i odpowiednie odżywianie, którego przygotowanie jest czasochłonne. Tu pojawia się nisza, dla producentów pseudopreparatów mających w krótkim czasie i bez zbędnego wysiłku poprawić wygląd. Niestety takie rzeczy nie istnieją, a jeśli istnieją mogą zrujnować zdrowie.BMI nie jest miarą idealną. Stosowanie go na codzień jako przelicznika określającego bezwzględnie prawidłową masę ciała, albo też stopień zaburzeń jest dużą pomyłką. Nie jest to bowiem miara pasująca do każdego.Pierwsza część artykułu przedstawia podstawy fizjologiczne (funkcjonowanie) ihistologiczne (budowy i podziału) tkanki tłuszczowej, będącej kluczowym ogniwem w otyłości. Ale nie tylko. Jak się okazuje, tkanka ta jest wyjątkowo aktywna metabolicznie i hormonalnie, a duża jej ilość nie musi zwiększać wyzyka innych chorób. Warto poznać podstawy, żeby później bez problemu zrozumieć dalsze części.Negatywne skutki diet lansowanych w mediach, co może pójść nie tak podczas takich kuracji i dlaczego nie są zdrowe, aczkolwiek mogą być pozornie skuteczne. Jak należy postąpić, aby skutecznie zrzucić kilogramy i nie stracić przy tym zdrowia ?Warto zachować otwarty umysł, jednak nie zapominać o dotychczasowej wiedzy medycznej oceniając nowo czytane treści. Na stronie internetowej, rzeczony instytut publikuje własny sposób na zdrowe życie, który jednak wyraźnie rozmija się z medycyną opartą na faktach, a wspomniana profesor Tyrpa nie figuruje w bazie naukowców polskich. Czy to przypadek ? Indeks glikemiczny to ostatnio bardzo popularna wielkość, służąca opisowi produktów i ich stosowana przy konstruowaniu diety czy to odchudzającej, cukrzycowej, czy dla celów sportowych. Warto poznać istotę tej wielkości i kulisy jej ustalania, aby zrozumieć ograniczenia. Indeksu glikemicznego nie można stosować w pojedynkę. Musi on iść w parze z ładunkiem glikemicznym i dopiero wspólnie stanowią one podstawę budowania diety w oparciu o ilość i jakość węglowodanów. Dlaczego tak jest ? Przeczytaj w tym w artykule.

Opracowanie: Jan Górski

Komentarze

  1. W pełni się z Tobą zgadzam, te popularne diety, a raczej niezdrowe i wyniszczajace głodówki nigdy nie przyniosły nic dobrego. Zeby schudnąć trzeba włożyć w to wysilek i poznać siebie lepiej, tzn swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie i sposób przyjemny i łatwy na utrzymanie jemnego bilansu kalorycznego. Wysatrczy ze odpowiednio dobierzemy dziedzinę sportu, to i z regularnością aktywności fizycznej nie bedzie problemu :D

    OdpowiedzUsuń
  2. to prawda, najważniejszym jest by znaleźć coś przyjemnego dla siebie w drodze do odchudzania, któa jest dość trudną, ale do przebycia :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszamy do komentowania, każdą uwagą warto się podzielić

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.