Przejdź do głównej zawartości

I Seminarium Naukowe Zielone Idee 21. Wieku - skrót

Dnia 15.10.2014 r. odbyło się I Seminarium Naukowe Zielone Idee 21. Wieku. 
W trakcie seminarium poruszone zostały tematy takie, jak: szeroko pojęta ochrona środowiska, zielona chemia i zielona energia, biotechnologia oraz pewien zakres zagadnień biologicznych i rozwiązań rolniczych. Nie zabrakło wystąpienia dotyczącego przyjemnego tematu turystyki i rekreacji.
Młodzi naukowcy spotkali się na terenie kampusu „Piotrowo” na Politechnice Poznańskiej w celu wymiany doświadczeń, ale również zmierzenia się z konkurencyjnymi wynikami badań w swojej dziedzinie. Nie zabrakło dyskusji i pytań odnośnie eksperymentów przedstawionych w trakcie poszczególnych referatowych bloków tematycznych oraz w podczas sesji posterowej. Niektóre z badań przekroczyły oczekiwania zielonych idei 21. wieku, odznaczając się ogromną wartością proekologiczną.
Nietaktem byłoby nie wspomnieć o profesjonalizmie organizatorów oraz sympatycznej atmosferze, jaką stworzyli. Inicjatorami seminarium byli bowiem członkowie BioInicjatywy - Koła Naukowego Politechniki Poznańskiej. Jeżeli inicjatywa zostanie powtórzona, z pewnością zyska poparcie biostrefy.netKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.