Przejdź do głównej zawartości

Jestem tam, gdzie mnie nie widać

http://pixgood.com/
Mistrzowie kamuflażu bywają całkowicie niezauważani. Dostosowują oni miejsca bytowania idealnie do swojego umaszczenia. Niektóre gatunki dlatego właśnie można spotkać wyłącznie w siedliskach o ściśle określonych cechach. Redakcja http://biostrefa.net przedstawia kilka kolejnych gatunków zwierząt przyłapanych na imitacji.


1. Gąsienica Euthalia aconthea 

Gąsienica motyla Euthalia aconthea jest mistrzem imitacji. Jej ciało dokładnie odzwierciedla podłoże, na którym owad żeruje. Najczęściej można ją odnaleźć na liściach mango (jak na zdjęciu poniżej), gdzie pozostaje prawie niewidoczna dla swoich wrogów. Motyl ten zamieszkuje południowo-wschodnią Azję oraz Półwysep Indyjski.
http://pixgood.com/
Tak prezentuje się gąsienica na zupełnie innym podłożu.
http://www.whatsthatbug.com/

2. Nocolot wielki

Nocolot wielki to ptak charakterystyczny dla obszarów Ameryki Południowej i Środkowej. Idealnie dopasował on swoje upierzenie do miejsc gdzie gniazduje. W dzień ptak ten jest niewidoczny na gałęziach drzew i na tle pni, barwa jego piór bowiem nie różni się od koloru kory. Tak schowany, może wypoczywać w oczekiwaniu na porę nocną, w czasie której poluje.
http://www.geometer.org/
http://ibc.lynxeds.com/

3. Ropuchy

Istnieją ropuchy, które upodobniły swoją skórę do powierzchni liści, które współtworzą ściółkę. Ponadto płazy te poruszają się w taki sposób, jak wsuwające się pod siebie liście. To dodatkowa metoda zabezpieczenia przed drapieżnikami, za to dzięki upodobnieniu do podłoża mogą z powodzeniem wyczekiwać na swoje ofiary.
http://amazinginfos.com/
http://www.techeblog.com/
http://amazinginfos.com/

4. Pasikoniki

Pasikoniki ukryte w trawie nie są niczym niesamowitym, jednak ich kuzyni zamieszkujący kamienne czy piaszczyste podłoża są doceniani ze względu na idealne odcienie swoich chitynowych pancerzyków. Może i polskie pasikoniki powinny być doceniane z tego względu?
http://www.instantshift.com/


5. Ryba kamień

'Ryby kamienie' można by uznać z powodzeniem za ciekawe zjawisko dna morskiego, towarzyszące innym elementom rafy. Te kręgowce wspaniale dostosowały pokrycie ciała do środowiska życia, tak by pozostać niewidocznymi.
http://www.noupe.com/

6. Koniki morskie

Koniki morskie po sąsiedzku do 'ryb kamieni' ukrywają się w zakamarkach rafy. Niektóre z nich, jak ten poniżej, posiadają ciała ze specjalnymi wyrostkami imitującymi malutkie koralowce, tworzące koralowce na dnie morskim. 
http://amazinginfos.com

Inne koniki natomiast przytwierdzają się ogonami do ramion ukwiałów bądź krasnorostów, brunatnic, czy zielenic, odgrywając rolę ich falujących w toni wodnej ramion.

http://www.noupe.com/

7. Irbis 

Irbis, inaczej pantera śnieżna, występujący na terenach Azji Środkowej to drapieżnik, któremu umaszczenie pozwala na odbywanie skutecznych polowań. Zwierzę zaczaja się na tle skał i skąpej roślinności po to, by wziąć ofiarę z zaskoczenia. 
http://amazinginfos.com/
http://www.nto.pl/

Kolor futra jest również znakomitym czynnikiem pozwalającym na uchronienie młodych przed niebezpieczeństwami. 
http://www.genexvs.cz
Opracowanie: Izabela Kołodziejczyk

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.