Przejdź do głównej zawartości

Antykoncepcja bez wad

pigułka antykoncepcyjna
Badania duńskich naukowców udowadniają, że wbrew powszechnie panującej opinii, doustne środki antykoncepcyjne nie są powodem zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci.

Na podstawie prześledzonych 900 000 żywych urodzeń w Danii, naukowcy odkryli, że kobiety które zażywały pigułki nawet po zajściu w ciążę, nie rodziły dzieci z wadami z większą częstością niż matki, które nigdy nie używały środków antykoncepcyjnych.

"Takie wyniki potwierdzają, że nie istnieje związek pomiędzy zażywaniem doustnych środków antykoncepcyjnych a poważnymi wadami wrodzonymi u niemowląt" podkreśliła Brittany Charlton, naukowiec z Harvard University TH Chan School of Public Health.

Brittany Charlton wytłumaczyła także, że wcześniej prowadzone badania niestety prowadzone były "wspak". Mianowicie gdy dziecko urodziło się z wadą, wówczas szukano przyczyny, dopatrując się jej w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych przez matkę, jeżeli miało to miejsce.
Stąd wyciągano ogólne wnioski o powiązaniu jednego zjawiska z drugim.


"Nasze wyniki badań powodowane są innym podejściem do problemu" podkreślała Charlton. Zespół badawczy miał dostęp do właściwych rejestrów urodzeń, również zapisów dotyczących przepisywanych środków antykoncepcyjnych. To pozwoliło na wyeliminowanie nieścisłości co do obiektywnych relacji na ten temat.
antykoncepcja
Na podstawie rejestrów z okresu od 1997 do 2011 roku naukowcom udało się wyselekcjonować ważne informacje. 176 000 kobiet nigdy nie brało pigułek, 2/3 co najmniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę odstawiło środki antykoncepcyjne, 8% zaprzestało ich użycia w ciągu 3 miesięcy przed ciążą, a 10 000 kobiet zażywało pigułki jeszcze po zajściu w ciążę.

W każdej z wymienionych grup odsetek urodzeń dzieci z wadami wrodzonymi był zawsze ten sam, wynosił 2,5%. Podobne wskaźniki sporządzono także dla ciąż, które zakończyły się poronieniem lub aborcją, były one spójne we wszystkich wyróżnionych grupach.

Opublikowane w czasopiśmie medycznym BMJ wyniki badań, jasno ukazują brak powiązania pomiędzy stosowaniem doustnej antykoncepcji a wadami rozwojowymi dzieci.

Opracowanie: Iza Kołodziejczyk

Źródła: 
http://www.bmj.com/content/352/bmj.h6712
http://www.theguardian.com/society/2016/jan/07/contraceptive-pill-does-not-contribute-to-birth-defects-say-researchers

Photos Selected by freepik
Artykuły powiązane:
20 Maj 2014 ... Zaburzenia ruchowe towarzyszą wielu chorobom ośrodkowego układu nerwowego. Zaburzenia ruchowe: 1. zaburzenia koordynacji a) ataksja ...
7 Maj 2015 ... Dane zbierane przez kilkadziesiąt lat pokazują, że dzieci szczepione na tę chorobę były mniej narażone na zgon z powodu innych infekcji.
9 Paź 2014 ... Wspomniane, tzw. metaboliczne czynniki ryzyka, jeżeli osiągają poziom wyższy niż przeciętny i skorelowane są z czasem trwania choroby, ...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.