Antykoncepcja bez wad

pigułka antykoncepcyjna
Badania duńskich naukowców udowadniają, że wbrew powszechnie panującej opinii, doustne środki antykoncepcyjne nie są powodem zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci.

Na podstawie prześledzonych 900 000 żywych urodzeń w Danii, naukowcy odkryli, że kobiety które zażywały pigułki nawet po zajściu w ciążę, nie rodziły dzieci z wadami z większą częstością niż matki, które nigdy nie używały środków antykoncepcyjnych.

"Takie wyniki potwierdzają, że nie istnieje związek pomiędzy zażywaniem doustnych środków antykoncepcyjnych a poważnymi wadami wrodzonymi u niemowląt" podkreśliła Brittany Charlton, naukowiec z Harvard University TH Chan School of Public Health.

Brittany Charlton wytłumaczyła także, że wcześniej prowadzone badania niestety prowadzone były "wspak". Mianowicie gdy dziecko urodziło się z wadą, wówczas szukano przyczyny, dopatrując się jej w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych przez matkę, jeżeli miało to miejsce.
Stąd wyciągano ogólne wnioski o powiązaniu jednego zjawiska z drugim.


"Nasze wyniki badań powodowane są innym podejściem do problemu" podkreślała Charlton. Zespół badawczy miał dostęp do właściwych rejestrów urodzeń, również zapisów dotyczących przepisywanych środków antykoncepcyjnych. To pozwoliło na wyeliminowanie nieścisłości co do obiektywnych relacji na ten temat.
antykoncepcja
Na podstawie rejestrów z okresu od 1997 do 2011 roku naukowcom udało się wyselekcjonować ważne informacje. 176 000 kobiet nigdy nie brało pigułek, 2/3 co najmniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę odstawiło środki antykoncepcyjne, 8% zaprzestało ich użycia w ciągu 3 miesięcy przed ciążą, a 10 000 kobiet zażywało pigułki jeszcze po zajściu w ciążę.

W każdej z wymienionych grup odsetek urodzeń dzieci z wadami wrodzonymi był zawsze ten sam, wynosił 2,5%. Podobne wskaźniki sporządzono także dla ciąż, które zakończyły się poronieniem lub aborcją, były one spójne we wszystkich wyróżnionych grupach.

Opublikowane w czasopiśmie medycznym BMJ wyniki badań, jasno ukazują brak powiązania pomiędzy stosowaniem doustnej antykoncepcji a wadami rozwojowymi dzieci.

Opracowanie: Iza Kołodziejczyk

Źródła: 
http://www.bmj.com/content/352/bmj.h6712
http://www.theguardian.com/society/2016/jan/07/contraceptive-pill-does-not-contribute-to-birth-defects-say-researchers

Photos Selected by freepik
Artykuły powiązane:
20 Maj 2014 ... Zaburzenia ruchowe towarzyszą wielu chorobom ośrodkowego układu nerwowego. Zaburzenia ruchowe: 1. zaburzenia koordynacji a) ataksja ...
7 Maj 2015 ... Dane zbierane przez kilkadziesiąt lat pokazują, że dzieci szczepione na tę chorobę były mniej narażone na zgon z powodu innych infekcji.
9 Paź 2014 ... Wspomniane, tzw. metaboliczne czynniki ryzyka, jeżeli osiągają poziom wyższy niż przeciętny i skorelowane są z czasem trwania choroby, ...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga