Przejdź do głównej zawartości

Biologia praktyczna cz.2. - potrzebne wyposażenie

wysiew nasion
Oprócz wiedzy na temat tego, jak obchodzić się z roślinami, potrzebujemy również odpowiednich sprzętów i wyposażenia. Na początku przygody z uprawą roślin wystarczą nam jednak wyłącznie podstawowe akcesoria. Należy pamiętać, że przy użyciu odpowiednich narzędzi i właściwych pojemników do nasadzeń osiągniemy dobre warunki wzrostu dla naszych roślin.

Wybór roślin
Aby skutecznie uprawiać i rozmnażać rośliny, powinniśmy dobierać je przede wszystkim zgodnie z naszymi potrzebami i upodobaniami. Tak, by mieć chęć o nie dbać i robić to odpowiednio. Ze względu na często ograniczony areał, w którym rośliny mogą rosnąć, należy wybierać te, które nie zajmą zbyt wiele miejsca, pozwalając nam na różnorodność. W takim przypadki, jeżeli rozmnażamy rośliny, nie powinniśmy wybierać tych najwyższych ani najsilniej rozgałęzionych. Jeśli poszczególne osobniki charakteryzują się słabym wzrostem, to wybieramy te, które są najbardziej zdrowe i najsilniejsze.

Akcesoria
Jest kilka niezbędnych narzędzi, bez których nie posadzimy roślin:
 • nóż - musi być zawsze dobrze naostrzony. Potrzebny będzie do cięcia korzeni (uzyskiwanie sadzonek korzeniowych), pędów wierzchołkowych (do sadzonek z pędów) lub liści (do sadzonek zielnych).
 • nożyczki - również ostre. Najlepiej jest dobrać sobie dwie wielkości nożyczek. Dzięki temu, że będą one odpowiednich rozmiarów i mocno zaostrzone nie zmiażdżymy włókien przewodzących rośliny, a powstałe rany szybko się zagoją. 
 • kołeczek - potrzebny do pikowania. Warto mieć również dwa rozmiary (jeden do nasion, drugi do sadzonek). Może być on wykonany z drewna, ale bardziej praktyczny jest plastikowy, ponieważ łatwiej go oczyścić. Uniwersalna długość koła to 12 cm. Zawsze musi mieć spiczasty koniec, dzięki któremu łatwiej zrobimy otwór w podłożu na nasiona czy sadzonki.
 • łopatka - małych rozmiarów. Do wygładzania i przyciskania ziemi po wypełnieniu nią pojemników. Niektórzy używają deseczek, które są mniej praktyczne ze względu na utrudnione czyszczenie.
 • zraszacz - dużo bardziej korzystna forma podlewania sadzonek niż podlewanie silnym strumieniem wody. Ten drugi sposób jest całkowicie niewskazany. Nowe rośliny delikatnie spryskujemy wodą, tak długo aż podłoże zrobi się wilgotne. 
 • szczotka - do wyczyszczenia naszych narzędzi po każdej pracy. Pamiętajmy o utrzymywaniu czystości na narzędziach. Zawsze powinny być wyczyszczone, wypłukane w gorącej wodzie , a następnie dobrze wysuszone aby uniknąć porastania bakteriami czy zagrzybienia. 
Wybieranie podłoża
Nigdy:
 • nie stosujemy zużytej ziemi z innych kwiatów. Najprawdopodobniej znajdują się w niej chorobotwórcze drobnoustroje. 
 • nie stosujemy także ziemi ogrodowej, bo zawiera nasiona chwastów i drobne bezkręgowce. Ponadto jest za ciężka dla młodych roślin. 
 • nie używamy podłoża z torfem, a jedynie takie z odpowiednio niewielką ilością nawozu.
Zawsze:
 • stosujemy ziemię przeznaczoną do wysiewu i sadzenia roślin.
 • zwracamy uwagę na wymagane przez rośliny pH.
 • ziemia musi być dobrze wymieszana, wzruszona. 
 • należy stosować świeżą ziemię. A jeśli ją przechowujemy, to w ciemności i chłodzie. 
uprawa ogrodu

Pojemniki na nowe rośliny
Jeżeli chcemy rozmnażać rośliny, bez względu na to czy z nasion czy z fragmentów, niezbędne będą pojemniki do wysiewu lub sadzonkowania. 
Typy pojemników:
 • doniczki gliniane - polecane do roślin większych, dorosłych ze względu na wadę tych doniczek. Jest nią powierzchnia ścianek, która sprzyja parowaniu wody. Łatwo i szybko roślina może się w nich przesuszyć, bo ziemia szybko w nich wysycha. Zaletą jest ich dekoracyjność.
 • doniczki torfowe - ich wada jest lekko podobna do wyżej wymienionej. Ścianki tych doniczek szybko pęcznieją w wodzie, tracąc na walorze estetycznym (niespęczniałe przypominają doniczki gliniane), jednocześnie szybko oddając wilgoć i szybko wysychając. Z tego względu trzeba je codziennie nasączać. Wykonane są z prasowanego torfu lub włókien roślinnych, często kokosowych. Niewątpliwą ich przewagą jest fakt, że nie trzeba wyjmować z nich roślin przy przesadzaniu, wystarczy w całości umieścić sadzonkę w nowej, większej doniczce. 
 • wysiewniki - to pojemniki do wysiewu z tworzywa sztucznego. Ich zaletą jest fakt, że podłoże długo trzyma wilgoć. Często wyposażone są w przezroczyste nakrywki, co symuluje warunki szklarenki, czyli mikroklimatu dostosowanego do młodych roślin. Pojemniki te posiadają dziurki w dni, dzięki czemu nie wstrzymują nadmiaru wody. Możemy stosować je zarówno do wysiewu nasion, jak i do młodych sadzonek o słabo rozwiniętym systemie korzeniowym. Jedyna wada to mały wybór kolorystyczny.
 • pojemniki "z recyclingu":
  - plastikowe pojemniki po nabiale - po jogurtach, serkach i innych. Po dokładnym umyciu i porobieniu otworów w dnie doskonale nadają się jako pojemniki dla pojedynczych, młodych roślin.
  - pojemniki po owocach - posiadają otwory w dnie, są dość rozłożyste, można w nich sadzić po kilka osobników. Często posiadają przezroczyste przykrycia.
  - pojemniki po jajkach i rolki po papierze toaletowym - wyposażone w plastikową podstawkę mogą symulować naczynie do uprawy przez pierwsze etapy wzrostu. 
Opracowanie: Iza Kołodziejczyk


Photos by biostrefa.net


Artykuły powiązane:
1 Cze 2016 ... ogród. Jak zacząć przygodę z rozmnażaniem roślin? Nie trzeba specjalistycznego sprzętu ani sterylnych warunków aby powiększyć zasób flory ...
17 Wrz 2013 ... Stanowisko, Żywopłoty wolno rosnące, ogródki przydomowe, ogrody zimowe. Stanowisko półcieniste, obficie podlewane. Rozmnażanie, Z ...
9 Wrz 2014 ... Jak się okazuje, zadziwiająco dużo roślin, również tych, które uznajemy za ozdobne i z chęcią sadzimy w ogrodach, może stać się cichym ...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.