Przejdź do głównej zawartości

Train Your Brain!

Trwają wakacje, ale nie należy zapominać o codziennym treningu swojego umysłu. Nie od dziś wiadomo, że bardzo duży wpływ na strukturę i działanie mózgu ma systematyczność, z jaką go używamy. Oznacza to, że aby nasz mózg był zdrowy, a jego plastyczność zachodziła we właściwym kierunku, powinniśmy utrzymywać ten sam poziom wydajności jego pracy. 

Jak często trenować i co jest istotą problemu?
Trenować należy każdego dnia, przez cały rok, przez całe życie. Nie przestrzeganie tej zasady to pierwszy krok do chorób neurodegeneracyjnych, pojawiających się  w starszym wieku, właśnie ze względu na różnicę w "przydatności mózgu". Częściej na choroby neurodegeneracyjne zapadają bowiem osoby, które pracowały intelektualnie, a będąc na emeryturze kompletnie sobie pofolgowały. Przyglądając się bliżej tej sytuacji, można zauważyć, że oczywiście u każdego z nas wraz z wiekiem zanikają komórki nerwowe. Ze względu na obecny stan nauk biologicznych, nie powstrzymamy tego procesu i nie wytworzą się nam nowe neurony. Zjawisko to zachodzi u osób starszych, ze wzmożoną szybkością i u tych, którzy swojemu mózgowi pokazali, że nie musi on pracować tak intensywnie, jak w młodych latach. Mózg "otrzymuje" wówczas sygnał - "mogę spokojnie pozbyć się zbędnych neuronów dużo szybciej". Stąd i po części choroby neurodegeneracyjnie. Jednak niewielu z nas zastanawia się nad działaniem mózgu nie w ujęciu ilości neuronów, ale mózgu jako połączeń nerwowych, całej siatki przekazu informacji. Jej części mogą być szybko odbudowane lub stworzone nowe, omijające ubytki po zdegenerowanych komórkach. Toteż istotą walki z nieprawidłową pracą naszego mózgu, pogarszaniem pamięci i koncentracji jest tworzenie nowych szlaków sygnałowych. Taki trening mózgu powinniśmy przeprowadzać każdego dnia, przez całe życie, aby pozostać w pełni sprawnym.

Jak trenować?
Można zacząć od wyzwania, które proponuje biostrefa.net na okres wakacyjny. Stworzyliśmy pewne wytyczne, które pozwolą zachować minimum sprawności umysłowej, jaką każdego dnia powinniśmy wykazywać. Oczywiście jeśli postanowicie podnieść poprzeczkę, tym lepiej dla mózgu!Plan "MINIMUM" na każdy dzień (nie ma wymówek, bo to to tylko około godziny dziennie!)
 • nauczyć się 5 nowych słówek w języku obcym
 • nauczyć się znaczenia 1 nieużywanego dotąd słowa w języku polskim
 • rozwiązać 1 krzyżówkę
  - 3 pierwsze podpunkty oczywiście będą ćwiczyć naszą pamięć i poszerzać wiedzę. 
 • posłuchać 4 kawałków ze swojej ulubionej muzyki
 • posłuchać 1 utworu muzycznego, którego normalnie byście nawet nie odtworzyli
  - 2 kolejne to pewna doza artyzmu, tak byśmy pobudzali obie półkule.
 • 15 minut wykonywać ćwiczenia fizyczne (dla tych, którzy cierpią na chroniczny brak czasu możliwość połączenia ćwiczeń ze słuchaniem muzyki, chociaż rozdzielenie czynności pozwoli na uspokojenie umysłu). Świetnym pomysłem będzie aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, bo szkoda nie korzystać z lata.
  - Wbrew pozorom systematyczna aktywność fizyczna najwięcej energii dostarcza naszemu umysłowi. Im częściej ćwiczymy tym bliżsi jesteśmy wytwarzaniu mnóstwa endorfin. 
 • 30 minut poświęcić na zabawę ze zwierzakiem, rodzeństwem, dzieckiem, osobami z którymi żyjemy na co dzień, a nie poświęcamy im zbyt dużo uwagi ze względu na codzienną pogoń. Po prostu powygłupiać się i głośno pośmiać, porozmawiać, pograć w planszówkę czy w nogę.
  - Miłe emocje, radość, przebywanie z innymi w miłej atmosferze nakręca nasz mózg na działanie.
 • I ostatnia, ale najważniejsza zasada: DUŻO CHĘCI!

Podejmij wyzwanie!
Na funpage biostrefy będziemy w najbliższym czasie umieszczać propozycje, które pozwolą pozytywnie się nakręcić na zadanie. Zachęcamy do podjęcia działania, bo robicie to dla swojego mózgu!

Artykuły powiązane:
28 Wrz 2014 ... Kwas ten z uwagi na swoją strukturę nie jest w stanie przekroczyć bariery krew- mózg, dzięki czemu układ nerwówy przestaje być narażony na ...
16 Mar 2013 ... Stres jest postrzegany przez mózg, który koordynuje też odpowiedź. Nasze świadome pobudzenie mózgu jakąś sytuacją współdziała z ...
16 Maj 2014 ... Naprawić mózg zębem. Badacze z University of Adelaide odkryli, że komórki macierzyste pobrane z zębów mogą wzrastać by uzupełniać ...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.