Przejdź do głównej zawartości

Biologia praktyczna cz.3. - dobór odpowiedniego czasu

Pora wysiewu roślin zdaje się być oczywistą. Początek okresu wegetacyjnego, jest początkiem zakładania upraw. Jednak o wysiewie nasion nie zawsze decyduje kalendarz, a w dużej mierze powinien decydować czas, jaki możemy poświęcić swojej hodowli.

Czas wysiewu
Oczywiście wysiew nie może być przesunięty za mocno. W naszym klimacie zimowe i wczesnowiosenne dni są zbyt krótkie, dlatego nie dostarczą wystarczającej ilości światła słonecznego. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie nasiona wykazują dodatnią fotoblastię, a te które ją posiadają można nieco "oszukać", umieszczając je np. pod fitotronem. I jest to jedyne słuszne rozwiązanie w tym okresie.

Kalendarz biologiczny nasion
Wysiew roślin w styczniu czy lutym jest zatem możliwy, jednak pamiętać musimy o tzw. biochemicznym "kalendarzu" nasion. A więc ich "biologicznej pamięci", która skutkuje niekiełkowaniem nasion albo małym odsetkiem ich skiełkowań poza sezonem wegetacyjnym w przypadku bardzo wielu gatunków roślin.

Wysiew poza sezonem wegetacyjnym
Nasiona wysiane w miesiącach zimowych, prawdopodobnie wyprodukują rośliny o pędach długich, ale cienkich, a ich liście będą blade ze względu na niedobór warunkującego fotosyntezę chlorofilu. Takie rośliny popularnie nazywane są "wybujałymi", a ich źle rozwinięte pędy trzeba przycinać, wkładać dużo pracy i odpowiednich środków wspierających rośliny, aby doszły one do siebie. Postępowanie takie jest zatem niepraktyczne i nieekonomiczne.
Pamiętać jednak należy, że dużo gatunków wymaga wysiewu w tym czasie.

Odpowiednia temperatura
Ciepło to warunek, jaki musi zostać spełniony w uprawie roślin. Zwłaszcza korzenie młodych roślin nie mogą ulegać ziębieniu. Zjawisko to zostało nawet nazwane mianem "zimnych stóp". Jest na tyle istotne, że w połączeniu ze zbyt mokrą ziemią, skutkuje gniciem roślin. Rzadko udaje się takie rośliny doprowadzić do pełni zdrowia, a praca nad nimi jest czasochłonna.

Decyzja
Jeśli więc nie jesteśmy w stanie zapewnić sztucznego odpowiedniego naświetlenia oraz utrzymać temperatury pokojowej (ok. 20 st. C, maksymalnie 25!), to lepiej poczekać z wysiewaniem nasion do marca / kwietnia w większości przypadków. Wtedy zyskamy dużo większe prawdopodobieństwo wyhodowania roślin zdrowych, szybko rosnących w optymalnych warunkach.
Co ważne, niektóre gatunki wysiewa się w różnych miesiącach, w zależności od sposobu wysiewu (Patrz tabela). Niektóre wymagają zastosowania specyficznych technik przedsiewnych.

Jaki gatunek, w którym miesiącu?
W tabeli znajdują się najbardziej popularne roślin, wysiewane w ogrodach i domowych uprawach.

Miesiąc wysiewu Gatunki roślin

styczeń begonia bulwiasta

bodziszekbrokuł


gazania


heliotrop

kalafiorlobelia


rzodkiew


petunia

luty kalarepa


marchewnagietek


niecierpekrzodkiewka


tytoń ozdobnywerbena
marzec aksamitka


bazylia (do doniczki)cebulacyniaczarnuszka damasceńska


lobularia nadmorskanemezja powabnapaprykapomidorporsałataseler


szałwia ozdobnakwiecień / maj brukselka


fasolaMacierzanka (na rozsadniku)


oleander
i podobne rośliny pojemnikowe z południa

ogórek


oregano


rozmarynsałata lodowa


czerwiec / lipiec / sierpień dwuletnie rośliny uznawane za „letnie”, np. goździkbratek


lak pachnący


niezapominajka


roszponkastokrotkaOpracowanie: Iza Kołodziejczyk 

Photos Selected by freepik

Artykuły powiązane:


20 Cze 2016 ... Biologia praktyczna cz.2. - potrzebne wyposażenie. wysiew nasion. Oprócz wiedzy na temat tego, jak obchodzić się z roślinami, potrzebujemy ...

1 Cze 2016 ... Biologia praktyczna - rozmnażanie roślin cz.1. Biologia praktyczna - rozmnażanie roślin cz.1.

8 Sty 2013 ... Liczi chińskie - wysiew i hodowla. Liczi chińśkie (lychee, leetchee) to jedyny przedstawiciel rodzaju, do którego należy, czyli liczi (Litchi).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.