Przejdź do głównej zawartości

Depresja w genach

mutacje genetyczne
Depresja nie jest sposobem życia, jak zdarza się niedorzecznie twierdzić osobom, które o powadze tego schorzenia nie mają pojęcia. Depresja to ciężka choroba genetyczna. Teraz istnieją niezbite dowody, bowiem zidentyfikowano aż 17 mutacji genetycznych związanych z zapadalnością na depresję.

Od wielu lat wiadomo, że pewne formy depresji są uznawane za „chorobę rodzinną”, a ryzyko zapadalności na tę przypadłość uznawane jest za dziedziczne. Nie znane były jednak genetyczne podstawy dziedziczenia tej choroby, m.in. dlatego że konwencjonalne podejście oparte na analizach genomu, związanych z identyfikacją miejsc na chromosomach odpowiedzialnych za zapadalność na depresję nie dało jednoznacznych odpowiedzi. Zespół naukowców z Harvardu oraz Massachusetts General Hospital, Pfizer Inc. i 23andMe Inc. zajął się zagadnieniem w nieco innym ujęciu. 

Wychodząc od stwierdzenia, że „depresja jest jak gorączka – przychodzi nagle i niesie ze sobą wiele objawów”, można dojść do wniosku, że jednocześnie, jej źródeł może być wiele i może ona maskować także inne choroby. Dlatego ciężej jest zidentyfikować faktyczne geny ryzyka leżące u podstaw tej przypadłości. Stąd grupa naukowców, z ww jednostek, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia sygnałów świadczących o depresji dostosowała odpowiednio metody badawcze i powiększyła znacząco próby. 

Zespół badawczy przeanalizował w pierwszej kolejności mutacje genetyczne występujące u 75 607 osób o pochodzeniu europejskim, które samodzielnie zgłosiły się ze zdiagnozowaną depresją lub jako na nią leczone. Grupę kontrolną stanowiło natomiast 231 747 zdrowych Europejczyków. Eksperyment był ułatwiony ponieważ osoby te posiadały profile genetyczne sprecyzowane na portalu www.23andMe.com, a udział firmy był uzasadniony. 

jak walczyć z depresją

Naukowcy porównali dostępne dane z wynikami wcześniejszych badań pochodzących z konsorcjum skupiającym się na analizach psychiatryczno-genomowych genomu. Opierały się one na zweryfikowanych, wydanych przez lekarzy diagnozach dotyczących ponad 20 000 pacjentów o europejskim pochodzeniu. Po wnikliwym rozpatrzeniu przypadków wybrano próby badawcze pochodzące z 45 773 przypadków zachorowań oraz 106 354 prób kontrolnych. 

Ostatecznie zespół badawczy wytypował 17 mutacji genetycznych związanych z depresją, w 15 rożnych miejscach genomu. Co więcej, udowodniono zależność pomiędzy depresją a ekspresją poszczególnych genów. A to ma podwaliny w rozwoju także naszego mózgu. Takie podejście do tematu może wnieść wiele w badania nad pozostałymi chorobami psychicznymi. Jednak naukowcy zachowują sceptycyzm wskazując, że należy doprecyzować osiągnięte przez nich wyniki opublikowane w Journal Nature Genetics, poprzez potwierdzenie za pomocą bardziej tradycyjnych metod, które pozwolą na przebadanie dużo większej liczby osób. Jeden z autorów pracy, Dr. Roy Perlis, z the Center for Experimental Drugs and Diagnostics at Harvard/Massachusetts General Hospital, wyraził nadzieję, iż „odkrycie pozwoli ludziom zrozumieć, że depresja stanowi chorobę mózgu o własnej, specyficznej biologii" oraz podkreślił, że naukowcom "pozostaje ciężko pracować nad tym, by odkryć lepsze sposoby leczenia”. Skutecznej terapii na miarę zwalczania choroby genetycznej. 

Opracowanie: Iza KołodziejczykŹródło:
Craig L. Hyde et al. Identification of 15 genetic loci associated with risk of major depression in individuals of European descent. Nature Genetics, published online August 1, 2016; doi: 10.1038/ng.3623

Photos Selected by freepik

Artykuły powiązane:
16 Mar 2013 ... Stres działa na wszystkie organizmy, Stres jako reakcja – zarówno fizjologiczna jak i psychologiczna jest odpowiedzią na działanie stresorów ...
5 Sie 2013 ... Zespół badawczy z University of Arizona prowadzi badania w kierunku wykorzystania ultradźwięków do leczenia depresji i lęków. Kierownik ...
28 Wrz 2014 ... Okazuje się, że ćwiczenia fizyczne niwelują depresję wywołaną stresem, a nawet chronią przed nią. Trening fizyczny powoduje zmiany w ...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.