Dlaczego tyjemy wraz z wiekiem?Otyłość jest to nie tylko niekorzystny efekt estetyczny, ale przede wszystkim zagrożenie zdrowotne. Naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska, zainteresowani tym tematem, przeprowadzili badania nad otyłością. Odkryli oni, że wraz z wiekiem zmniejszeniu ulega obrót lipidów w tkance tłuszczowej. Przyczynia się to do zmian w jej rozkładzie i stabilności. Powoduje to tycie, nawet jeśli nie jemy więcej i nie ćwiczymy mniej niż wcześniej.

W badaniu trwającym aż 13 lat wzięło udział 54 mężczyzn oraz kobiet. W tym okresie analizowano ich komórki tłuszczowe. Zaobserwowano, że bez względu na to, czy osoby badane przybrały, czy straciły na wadze zmniejszony został obrót lipidów w tkance tłuszczowej. Obrót lipidów jest to szybkość, z jaką tłuszcz jest spalany i magazynowany. Wraz z naukowcami ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali i francuskiego Uniwersytetu w Lyonie badacze potwierdzili, że osoby, które jadły mniej kalorycznych posiłków, przybrały na wadze średnio o 20% masy ciała. 

Oznacza to, że utrzymywanie tej samej diety przez lata, wraz z wiekiem przyczyni się to do wzrostu masy ciała. Zapobiec można temu stosując mniej kaloryczną dietę oraz zwiększając aktywność fizyczną.


Opracowanie:
Źródło: 

P. Arner, S. Bernard, L. Appelsved, K.-Y. Fu, D. P. Andersson, M. Salehpour, A. Thorell, M. Rydén, K. L. Spalding. Adipose lipid turnover and long-term changes in body weight. Nature Medicine, 2019; 25 (9): 1385 DOI: 10.1038/s41591-019-0565-5

Photos Selected by freepik

Komentarze

Możesz również przeczytać: