Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego tyjemy wraz z wiekiem?


Otyłość jest to nie tylko niekorzystny efekt estetyczny, ale przede wszystkim zagrożenie zdrowotne. Naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska, zainteresowani tym tematem, przeprowadzili badania nad otyłością. Odkryli oni, że wraz z wiekiem zmniejszeniu ulega obrót lipidów w tkance tłuszczowej. Przyczynia się to do zmian w jej rozkładzie i stabilności. Powoduje to tycie, nawet jeśli nie jemy więcej i nie ćwiczymy mniej niż wcześniej.


W badaniu trwającym aż 13 lat wzięło udział 54 mężczyzn oraz kobiet. W tym okresie analizowano ich komórki tłuszczowe. Zaobserwowano, że bez względu na to, czy osoby badane przybrały, czy straciły na wadze zmniejszony został obrót lipidów w tkance tłuszczowej. Obrót lipidów jest to szybkość, z jaką tłuszcz jest spalany i magazynowany. Wraz z naukowcami ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali i francuskiego Uniwersytetu w Lyonie badacze potwierdzili, że osoby, które jadły mniej kalorycznych posiłków, przybrały na wadze średnio o 20% masy ciała. 

Oznacza to, że utrzymywanie tej samej diety przez lata, wraz z wiekiem przyczyni się to do wzrostu masy ciała. Zapobiec można temu stosując mniej kaloryczną dietę oraz zwiększając aktywność fizyczną.


Opracowanie:
Źródło: 

P. Arner, S. Bernard, L. Appelsved, K.-Y. Fu, D. P. Andersson, M. Salehpour, A. Thorell, M. Rydén, K. L. Spalding. Adipose lipid turnover and long-term changes in body weight. Nature Medicine, 2019; 25 (9): 1385 DOI: 10.1038/s41591-019-0565-5

Photos Selected by freepik

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.