Herbata wpływa pozytywnie na nasz mózg

Badania przeprowadzone przez naukowców z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze wykazały, że osoby pijące herbatę posiadają lepszą organizację regionów mózgowych w porównaniu do osób, które jej nie piją. Wyniki te są pierwszym dowodem potwierdzającym pozytywny wpływ picia herbaty na strukturę mózgu.Wcześniejsze badania naukowców wykazały, że spożycie herbaty jest korzystne dla zdrowia, a pozytywne efekty obejmują poprawę nastroju i zapobieganie chorobom układu krążenia. Dodatkowo potwierdzono, że osoby pijące ten napój mają o 50 % lepsze funkcje poznawcze w porównaniu do osób, które go nie piją. Odkrycie to skłoniło badaczy do przeanalizowania bezpośredniego wpływu herbaty na sieci neuronowe w mózgu.

W badaniu wzięło udział 36 osób dorosłych, w wieku powyżej 60 lat. Zebrano dane na temat zdrowia, stylu życia i samopoczucia psychicznego uczestników. Osoby przeszły również testy neuropsychologiczne oraz poddane zostały rezonansowi magnetycznemu (MRI). 

Po przeanalizowaniu otrzymanych wyników stwierdzono, że osoby, które spożywały herbatę zieloną, Oolong lub czarną, co najmniej cztery razy w tygodniu przez około 25 lat, posiadały lepsze połączenia nerwowe pomiędzy poszczególnymi regionami mózgu. 

Wyniki te potwierdzają pozytywny wpływ picia herbaty na lepszą organizację regionów mózgu przyczyniającą się do poprawy funkcji poznawczych oraz pamięci.
OpracowanieŹródło:

1. Junhua Li, Rafael Romero-Garcia, John Suckling, Lei Feng. Habitual tea drinking modulates brain efficiency: evidence from brain connectivity evaluation. Aging, 2019; 11 (11): 3876 DOI: 10.18632/aging.102023


Komentarze

Możesz również przeczytać: