Przejdź do głównej zawartości

Herbata wpływa pozytywnie na nasz mózg


Badania przeprowadzone przez naukowców z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze wykazały, że osoby pijące herbatę posiadają lepszą organizację regionów mózgowych w porównaniu do osób, które jej nie piją. Wyniki te są pierwszym dowodem potwierdzającym pozytywny wpływ picia herbaty na strukturę mózgu.Wcześniejsze badania naukowców wykazały, że spożycie herbaty jest korzystne dla zdrowia, a pozytywne efekty obejmują poprawę nastroju i zapobieganie chorobom układu krążenia. Dodatkowo potwierdzono, że osoby pijące ten napój mają o 50 % lepsze funkcje poznawcze w porównaniu do osób, które go nie piją. Odkrycie to skłoniło badaczy do przeanalizowania bezpośredniego wpływu herbaty na sieci neuronowe w mózgu.

W badaniu wzięło udział 36 osób dorosłych, w wieku powyżej 60 lat. Zebrano dane na temat zdrowia, stylu życia i samopoczucia psychicznego uczestników. Osoby przeszły również testy neuropsychologiczne oraz poddane zostały rezonansowi magnetycznemu (MRI). 

Po przeanalizowaniu otrzymanych wyników stwierdzono, że osoby, które spożywały herbatę zieloną, Oolong lub czarną, co najmniej cztery razy w tygodniu przez około 25 lat, posiadały lepsze połączenia nerwowe pomiędzy poszczególnymi regionami mózgu. 

Wyniki te potwierdzają pozytywny wpływ picia herbaty na lepszą organizację regionów mózgu przyczyniającą się do poprawy funkcji poznawczych oraz pamięci.
OpracowanieŹródło:

1. Junhua Li, Rafael Romero-Garcia, John Suckling, Lei Feng. Habitual tea drinking modulates brain efficiency: evidence from brain connectivity evaluation. Aging, 2019; 11 (11): 3876 DOI: 10.18632/aging.102023


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.