Kopalny rekin wyglądał jak... węgorz

W górach Antyatlas na terenie Maroka odkryto szczątki Phoebodus, czyli kopalnego rekina.  Międzynarodowa grupa naukowców właśnie opisała skamielinę i porównała ją do budowy współczesnych ryb.


Po kopalnych rekinach, które dawno wymarły, odkrywano dotąd jedynie zęby, niewiele natomiast było innych dowodów na istnienie tych istot. Powodem tego była struktura ich szkieletów. Zbudowane były one bowiem z miękkiej chrząstki, a nie twardej kości. Z tego powodu bardzo rzadkie, skamieniałe szkielety wywołują wiele emocji w społeczności archeologicznej. W ramach opisywanego przedsięwzięcia naukowcy weszli w posiadanie kompletnego skamieniałego szkieletu Phoebodus, rekina, który żył ponad 350 milionów lat temu.

Skamieniały rekin został znaleziony w górzystym regionie Maroka, który kiedyś był płytkim basenem morskim. Badacze znaleźli tam również kilka czaszek i części szkieletów innych gatunków. Testowanie materiału ujawniło, że okazy mają około 370 milionów lat. 

Przed tym odkryciem jedynym dowodem na obecność Phoebodusa na Ziemi były... trzy zęby. Naukowcy zakładają, że Phoebodus wyginął we wczesnym karbonie, a więc długo przed tym, zanim wiele podobnych mu cech ewoluowało u innych współczesnych stworzeń morskich.

Możliwa rekonstrukcja ciała (a) P. saidselachus sp., (b) T. gracia, (c) C. anguineus.
Źródło: Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences (2019). DOI: 10.1098/rspb.2019.1336
Analizy wydobytego szkieletu ujawniły, że za życia rekin miał długie, cienkie ciało (prawie jak węgorz), płaską czaszkę i długą szczękę. Zespół naukowy zauważył uderzające podobieństwo kopalnego rekina do współczesnego płaszczaka, zwanego chlamidą (Chlamydoselachus anguineus), gatunku prymitywnego rekina, chociaż nie są ze sobą spokrewnieni. W szczególności to zęby były myląco podobne - okrągłe, spiczaste i skierowane do wewnątrz, a nie z bardziej ząbkowanymi krawędziami. Takie rekiny chwytają zdobycz i trzymają ją jak buldog, a następnie połykają w całości. Naukowcy sugerują, że podobieństwo między kopalnym a współczesnym rekinem może przynieść kilka pomysłów na to, w jaki sposób polował Phoebodus. Kopalny rekin również przypomina naukowcom nieco współczesną niszczukę krokodylą (Atractosteus spatula), gatunek ryby promieniopłetwej, charakteryzujący się prymitywną budową. A to podobieństwo z kolei, może rzucić nieco światła na to, jak pływał kopalny rekin.
Opracowanie: 

Źródło: 

Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences (2019). DOI: 10.1098/rspb.2019.1336

Komentarze

Możesz również przeczytać: