Przejdź do głównej zawartości

Kopalny rekin wyglądał jak... węgorz

W górach Antyatlas na terenie Maroka odkryto szczątki Phoebodus, czyli kopalnego rekina.  Międzynarodowa grupa naukowców właśnie opisała skamielinę i porównała ją do budowy współczesnych ryb.


Po kopalnych rekinach, które dawno wymarły, odkrywano dotąd jedynie zęby, niewiele natomiast było innych dowodów na istnienie tych istot. Powodem tego była struktura ich szkieletów. Zbudowane były one bowiem z miękkiej chrząstki, a nie twardej kości. Z tego powodu bardzo rzadkie, skamieniałe szkielety wywołują wiele emocji w społeczności archeologicznej. W ramach opisywanego przedsięwzięcia naukowcy weszli w posiadanie kompletnego skamieniałego szkieletu Phoebodus, rekina, który żył ponad 350 milionów lat temu.

Skamieniały rekin został znaleziony w górzystym regionie Maroka, który kiedyś był płytkim basenem morskim. Badacze znaleźli tam również kilka czaszek i części szkieletów innych gatunków. Testowanie materiału ujawniło, że okazy mają około 370 milionów lat. 

Przed tym odkryciem jedynym dowodem na obecność Phoebodusa na Ziemi były... trzy zęby. Naukowcy zakładają, że Phoebodus wyginął we wczesnym karbonie, a więc długo przed tym, zanim wiele podobnych mu cech ewoluowało u innych współczesnych stworzeń morskich.

Możliwa rekonstrukcja ciała (a) P. saidselachus sp., (b) T. gracia, (c) C. anguineus.
Źródło: Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences (2019). DOI: 10.1098/rspb.2019.1336
Analizy wydobytego szkieletu ujawniły, że za życia rekin miał długie, cienkie ciało (prawie jak węgorz), płaską czaszkę i długą szczękę. Zespół naukowy zauważył uderzające podobieństwo kopalnego rekina do współczesnego płaszczaka, zwanego chlamidą (Chlamydoselachus anguineus), gatunku prymitywnego rekina, chociaż nie są ze sobą spokrewnieni. W szczególności to zęby były myląco podobne - okrągłe, spiczaste i skierowane do wewnątrz, a nie z bardziej ząbkowanymi krawędziami. Takie rekiny chwytają zdobycz i trzymają ją jak buldog, a następnie połykają w całości. Naukowcy sugerują, że podobieństwo między kopalnym a współczesnym rekinem może przynieść kilka pomysłów na to, w jaki sposób polował Phoebodus. Kopalny rekin również przypomina naukowcom nieco współczesną niszczukę krokodylą (Atractosteus spatula), gatunek ryby promieniopłetwej, charakteryzujący się prymitywną budową. A to podobieństwo z kolei, może rzucić nieco światła na to, jak pływał kopalny rekin.
Opracowanie: 

Źródło: 

Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences (2019). DOI: 10.1098/rspb.2019.1336

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.