Przejdź do głównej zawartości

Sól czy cukier, które z nich to biała śmierć?

Sól i cukier latami zbierały niepochlebne opinie. Na pewno wiesz, że mogą one doprowadzić do wielu groźnych chorób. Czy jednak zastanawiałeś się, które z nich jest gorsze i w jakiej ilości?


Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, podczas których sprawdzali skutki spożywania obu produktów.

Co nieoczekiwane, chlorek sodu, a więc sól kuchenna, wprowadzana do organizmu w normie od 3 do 6 gram na dzień, obniża ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz przedwczesnej śmierci! Oczywiście osoby, które przyswajały dawkę wyższą, ale również te przyjmujące niższą, otrzymały dużo mniej korzystne rokowania zdrowotne.

Z kolei, wg WHO cukier w diecie dorosłej osoby powinien odpowiadać za 10% energii potrzebnej w ciągu dnia. Jest to około 50 gramów, czyli mniej więcej półtorej puszki coca-coli.

W Polsce średnio dostarczamy do organizmów odpowiednik 13% dziennej energii, toteż za dużo niż wskazują normy.


Nie jest to obojętne zjawisko, zbyt wysoka dzienna dawka cukrów doprowadza do wzrostu ciśnienia tętniczego. Jest to niekorzystne dla układu krążenia, a w konsekwencji wpływa negatywnie na nasze zdrowie.


Dodatkowo porównano, że sól ma mniejszy wpływ na stan ciśnienia krwi niż cukier. Nadmienię, że inne badania wykazały, że nasz mózg jest narkomanem w stosunku do węglowodanów, tzn. chce ich więcej i więcej, bez umiaru. Konsekwencją tego jest otyłość, cukrzyca, itp.

Nie zapominajmy jednak, że zarówno sól, jak i cukier, są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów w organizmie. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy spożywamy ich zbyt dużo.

Opracowanie: 

Źródło: https://www.who.int/
Photos Selected by freepik

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.