Sól czy cukier, które z nich to biała śmierć?

Sól i cukier latami zbierały niepochlebne opinie. Na pewno wiesz, że mogą one doprowadzić do wielu groźnych chorób. Czy jednak zastanawiałeś się, które z nich jest gorsze i w jakiej ilości?


Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, podczas których sprawdzali skutki spożywania obu produktów.

Co nieoczekiwane, chlorek sodu, a więc sól kuchenna, wprowadzana do organizmu w normie od 3 do 6 gram na dzień, obniża ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz przedwczesnej śmierci! Oczywiście osoby, które przyswajały dawkę wyższą, ale również te przyjmujące niższą, otrzymały dużo mniej korzystne rokowania zdrowotne.

Z kolei, wg WHO cukier w diecie dorosłej osoby powinien odpowiadać za 10% energii potrzebnej w ciągu dnia. Jest to około 50 gramów, czyli mniej więcej półtorej puszki coca-coli.

W Polsce średnio dostarczamy do organizmów odpowiednik 13% dziennej energii, toteż za dużo niż wskazują normy.


Nie jest to obojętne zjawisko, zbyt wysoka dzienna dawka cukrów doprowadza do wzrostu ciśnienia tętniczego. Jest to niekorzystne dla układu krążenia, a w konsekwencji wpływa negatywnie na nasze zdrowie.


Dodatkowo porównano, że sól ma mniejszy wpływ na stan ciśnienia krwi niż cukier. Nadmienię, że inne badania wykazały, że nasz mózg jest narkomanem w stosunku do węglowodanów, tzn. chce ich więcej i więcej, bez umiaru. Konsekwencją tego jest otyłość, cukrzyca, itp.

Nie zapominajmy jednak, że zarówno sól, jak i cukier, są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów w organizmie. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy spożywamy ich zbyt dużo.

Opracowanie: 

Źródło: https://www.who.int/
Photos Selected by freepik

Komentarze

Popularne posty z tego bloga