Przejdź do głównej zawartości

Chimera człowieka i małpy to nie science fiction

człowiek i małpa
Dziś kontrowersyjny temat, bo o tworzeniu embrionów, w których, obok małpiego, znalazło się ludzkie DNA. Wraz z nim pojawia się pytanie: do czego dąży nauka?


Pionierami w pracach są badacze z Kalifornii i Chin, którzy podjęli się przeprowadzenia eksperymentu. Wytworzyli oni chimerę, żywy embrion, zawierający komórki małpy i człowieka. 

Oczywiście badania nad chimerami miały miejsce już wcześniej i różne były głosy opinii publicznej, w dużej mierze niepochlebne. Jednak obecnie naukowcy usprawiedliwiają swoje działania potrzebami medycyny, które stale rosną.  

Etyczne kwestie zdają się być odsuwane na bok, kiedy w grę wchodzi możliwość otrzymania w warunkach laboratoryjnych np. organów do przeszczepów lub tkanek, które pozwolą ratować ludzkie życie. 

hybryda człowieka
Rys. 1. Schemat tworzenia hybrydy
Źródło: Cell
Nie po raz pierwszy zespół naukowców pod wodzą Juana Carlosa Izpisua Belmonte z Instytutu Salka w Kalifornii, eksperta w dziedzinie ekspresji genów, dokonał chimeryzacji zarodka. W 2017 roku otrzymali oni embrion świńsko-ludzki, choć komórki ludzkie nie osiągnęły wówczas integralności ani liczby możliwej do dalszego wykorzystania. Dopatrywano się wówczas niezgodności molekularnej między łączonymi organizmami.

Obecny projekt został wsparty przez naukowców zajmujących się reprodukcją naczelnych, z liderem, Weizhiego Ji z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Kunming. 

Materiał do otrzymanych obecnie chimer (Rys. 1.) został skomponowany z małpich blastocyst, w których umieszczono 25 pluripotencjalnych komórek macierzystych człowieka (hEPSC).

Badacze przy użyciu fluorescencyjnego system znakowania, tym razem wykazali, że doszło do integracji komórek człowieka z 132 zarodkami małp. Natomiast po upływie 10 dni, 103 z embrionów żyło i rozwijało się (Rys. 2.). Pod koniec 3 tygodnia stwierdzono, że tylko 3 zarodki nie obumarły. Na tym zakończył się eksperyment i embriony zostały zabite. 

chimera człowiek małpa
Rys. 2. Znakowanie komórek i przeżywalność zarodków
Źródło: CellDodatkowym wynikiem, ale niemniej ważnym, uzyskanym poprzez analizę transkryptomu, było odkrycie komunikacji komórkowej w chimerach. Zostanie to wykorzystane przy próbach przedłużania życia hybryd.

Eksperyment budzi wielkie kontrowersje. Od czasu opublikowania badań w Cell, trwa dyskusja nad tym, czy zatrważającym nie byłoby przeżycie zarodków do stadium, w którym rozwija się system nerwowy i świadomość. Izpisua Belmonte podkreślił, że pracuje "z najwyższą uwagą na względy etyczne i przy ścisłej koordynacji z agencjami regulacyjnymi". Ten badacz tak postępuje, ale co czeka nas w przyszłości?


Opracowanie: 

Źródło:
Tan et al. Chimeric contribution of human extended pluripotent stem cells to monkey embryos ex vivo. DOI: https://doi.org/10.1016/j.cell.2021.03.020
Zdjęcie pochodzi z Pixabay

Komentarze

  1. Strażnik bentosu17 kwietnia 2021 11:20

    Hybryda i chimera to odmienne pojęcia. Eksperyment dotyczy chimeryzmu. Równolegle prowadzi się badania nad transgenicznymi zwierzętami, względem ludzkich białek MHC oraz hodowaniem narządów invitro. Opisywany eksperyment jest punktem na ścieżce wiodącej ku tym hodowlom.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za ten komentarz. Poprawię w tekście :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszamy do komentowania, każdą uwagą warto się podzielić

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.