Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami. Nie są to mutanty popromienne ani wynik dziwnego eksperymentu, ale Amfisbeny. Stanowią one odrębny podrząd, charakteryzujący się znacznym wydłużeniem ciała i łuskami ułożonymi w obręcze. Tak, jak węże mają one jedno płuco, ale w tym przypadku, to prawe uległo redukcji. W większości zwierzęta te są beznogie. Oprócz ajolotów, które zachowały...tylko przednią parę.


Odnóża zakończone są okazałymi szponami i służą ajolotom do rozgarniania ziemi podczas kopania, dokładnie tak jak krety. Na powierzchni choć poruszają się w sposób charakterystyczny dla beznogich gadów, dodatkowo mogą wspomagać się łapkami. Ciało zakończone jest krótkim ogonem, który w razie zagrożenia zostać odrzucony. Nie ma zdolności regeneracji.


Ajoloty kopią tunele z luźnych, dobrze napowietrzonych glebach. Ranem wygrzewają się pod powierzchnią, by po południu zejść głębiej i szukać pożywienia. Bardzo rzadko je opuszczają, głównie w nocy po opadach. Wyjścia tuneli budują pod kamieniami czy kłodami.Są drapieżnikami, odżywiają się mrówkami, termitami, dżdżownicami i larwami owadów. Cztery gatunki, choć występują endemicznie nie są zagrożone wyginięciem. Najbardziej znanym gatunkiem jest Bipes biporus, mierzący 20 cm długości, który występuje powszechnie w meksykańskiej Kalifornii Dolnej (Baja California).


Ajoloty nie są groźne dla człowieka, choć według bogatego, meksykańskiego folkloru jest oczywiście inaczej. Według lokalnych opowieści ajoloty atakują śpiących na gołej ziemi ludzi. Niezauważenie wślizguje się między pośladki niczego nie spodziewającej się ofiary i łagodnie wpełza do wnętrza jelita, nie przerywając jej snu...


W sieci dostępny jest też dokument z serii "Weird Creatures" poświęcony tym zwierzakom, aczkolwiek w dość słabej jakości.


PODOBAŁO CI SIĘ? CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z KOLEJNYMI ARTYKUŁAMI? 


Źródła:
Encyclopedia of Life: Bipes – two legged worm lizards
Encyclopedia of Life: Bipes biporus

L. Lee Grismer (2002) Amphibians and Reptiles of Baja California, Including It's Pacific Islands, and the Islands in the Sea of Corte. University of California Press, 254-255

Komentarze

Popularne posty z tego bloga