Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.Nie są to mutanty popromienne ani wynik chorego eksperymentu, ale Amfisbeny. Stanowią odrębny podrząd, charakteryzujący się znacznym wydłużeniem ciała i łuskami ułożonymi w obręcze. Tak jak węże mają jedno płuco, ale w tym przypadku to prawe uległo redukcji. W większości beznogie. Oprócz ajolotów, które zachowały...tylko przednią parę.Odnóża zakończone są okazałymi szponami i służą ajolotom do rozgarniania ziemi podczas kopania, dokładnie tak jak krety. Na powierzchni choć poruszają się w sposób charakterystyczny dla beznogich gadów, dodatkowo mogą wspomagać się łapkami. Ciało zakończone jest krótkim ogonem, który w razie zagrożenia zostać odrzucony. Nie ma zdolności regeneracji.
Ajoloty kopią tunele z luźnych, dobrze napowietrzonych glebach. Ranem wygrzewają się pod powierzchnią, by po południu zejść głębiej i szukać pożywienia. Bardzo rzadko je opuszczają, głównie w nocy po opadach. Wyjścia tuneli budują pod kamieniami czy kłodami.


Są drapieżnikami, odżywiają się mrówkami, termitami, dżdżownicami i larwami owadów. Cztery gatunki, choć występują endemicznie nie są zagrożone wyginięciem. Najbardziej znanym gatunkiem jest Bipes biporus, mierzący 20 cm długości, który występuje powszechnie w meksykańskiej Kalifornii Dolnej (Baja California).

No cześć :)

Niby taki słodziak, ale ząbki ma...

Ajoloty nie są groźne dla człowieka, choć według bogatego, meksykańskiego folkloru jest oczywiście inaczej. Według lokalnych opowieści ajoloty atakują śpiących na gołej ziemi ludzi[1]. Niezauważenie wślizguje się między pośladki niczego nie spodziewającej się ofiary i łagodnie wpełza do wnętrza jelita, nie przerywając jej snu...


W sieci dostępny jest też dokument z serii "Weird Creatures" poświęcony tym zwierzakom, aczkolwiek w dość słabej jakości.


PODOBAŁO SIĘ? CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO Z KOLEJNYMI ARTYKUŁAMI? 
źródła:

Komentarze

Możesz również przeczytać: