Przejdź do głównej zawartości

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza

  1. Definicja procesu
Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników.

  1. Przebieg spermatogenezy

ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy

Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też komórkami prapłciowymi (gonocyty)Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne).


Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia, z których powstają natomiast spermatocyty I rzędu – największe komórki (3-4 rok życia). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym spermatogoniogenezą.


Po niej następuje kolejny, spermatocytogeneza. Rozpoczyna się ona od podziałów spermatocytów I rzędu poprzez mejozę. Ma tu miejsce interfaza, przebiega profaza I podziału mejotycznego, dzięki czemu dochodzi do zmniejszenia liczby chromosomów. Powstają spermatocyty II rzędu i w tym momencie kończy się spermatocytogeneza. Spermatocyty II rzędu przechodzą II podział mejotyczny, co prowadzi do powstania spermatyd. Te ostatnie dają w konsekwencji plemniki w czasie spermiogenezy. Przebieg całego procesu został przedstawiony na ryc. 1.

red. Izabela Kołodziejczyk

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszamy do komentowania, każdą uwagą warto się podzielić

Popularne posty z tego bloga

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.