Przejdź do głównej zawartości

Rak zabija od środka, ESK1 zniszczy go jego własną metodą


Naukowcy z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center i Eureka Therapeutics dokonali przełomowego odkrycia, które być może zrewolucjonizuje metody leczenia nowotworów. Stworzono przeciwciało monoklonalne o nazwie ESK1, które ukierunkowane jest na rozpoznanie białek znajdujących się wewnątrz komórek rakowych i ich niszczenie.

Naukowcy z Eureka Therapeutics i Memorial Sloan-Kettering Cancer Center nawiązali współpracę w celu stworzenia innowacyjnego ludzkiego przeciwciała monoklonalnego, który rozpozna białka związane z wieloma typami nowotworów. Ponadto czynnik ten miał różnić się od dotychczas stworzonych, które oddziałują jedynie z białkami znajdującymi się na zewnątrz komórek rakowych. Przeprowadzane badania doprowadziły do odkrycia unikalnego monoklonalnego przeciwciała (ESK1), które potrafi dotrzeć do
środka komórek rakowych. Jest to niezwykle istotna zdolność, ponieważ większość z białek związanych z rakiem znajduje się właśnie wewnątrz komórek. Konkretniej, ESK1 jest skierowane przeciwko białku o nazwie WT1. Naukowcy starają się stworzyć leki skierowane przeciwko WT1 ponieważ jest on typowym białkiem onkogenicznym, tzn. czynnikiem wspierającym formowanie raka. WT1 rozpoznane jest jako ulegające nadekspresji w białaczce, szpiczaku, raku jelita grubego, jajnika i piersi. Niestety, znajduje się również w wielu zdrowych komórkach, co stanowi istotne uniedogodnienie dla przeprowadzania terapii.

ESK1 było stworzone by imitować funkcjonowanie receptora komórek T, kluczowego komponentu systemu odporności. Komórki T posiadają system receptorów rozpoznających białka wewnątrz komórek. Podczas regularnego procesu komórkowego dochodzi do degradacji białek wewnątrz komórek. Pozostałością po tym etapie są peptydy, które transportowane są na powierzchnię przez molekuły znane jako cząsteczki HLA. Wówczas komórki T rozpoznają peptydy jako anormalne. W konsekwencji komórki T zabijają chore komórki. Sam wynalazca ESK1, David A. Scheinberg, MD, PhD, z the Sloan-Kettering Institute's Molecular Pharmacology and Chemistry Program, zaznaczył że niełatwo było stworzyć molekularny lek, który niszczyłby komórkę rakową od wewnątrz, poprzez inhibicję WT1. David A. Scheinberg podkreślił, że otrzymanie takiego czynnika przeciwnowotworowego było dotąd niemożliwe. Tym większy jest więc sukces eksperymentatorów. Cheng Liu, PhD, prezes i dyrektor Executive Officer of Eureka Therapeutics, mówił nawet o tym, że działanie ESK1 modyfikuje paradygmat dotyczący ludzkich terapeutycznych przeciwciał monoklonalnych. Mianowicie, dzięki wynalezieniu ESK1 można stwierdzić, że ludzka terapia antynowotworowa stosująca przeciwciała nie jest już ograniczona do białek prezentowanych na powierzchni komórek rakowych.
Podczas eksperymentów przeprowadzanych in vitro, jak również w modelach mysich dla dwóch wariantów ludzkiej białaczki, okazało się, że ESK1 sam rozpoznawał peptydy WT1 i zabijał komórki rakowe. Przeszło to oczekiwania zespołu badawczego, którzy oczekiwali przeciwciała jako przenośnika dostarczającego lek. W przypadku ESK1 jednak żaden inny lek nie jest potrzebny, bo przeciwciało samo spełnia tę funkcję. ESK1 przeszedł pomyślnie badania przedkliniczne, skupiające się na leczeniu białaczki, jednak musi zostać poddany dodatkowym eksperymentom laboratoryjnym, zanim zostanie przekazany do testów na pacjentach. Okres oczekiwania na testy kliniczne nie powinien być długi, gdyż ESK1 zostało stworzone jako ludzkie monoklonalne przeciwciało. Zespół z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center i Eureka przypuszcza, iż pierwsze kliniczne testy dla białaczki odbędą się w ciągu najbliższego roku. Jest to dość rzeczywisty termin, tym bardziej że badania zostały wsparte przez granty z the Leukemia and Lymphoma Society, the National Cancer Institute, the Sloan-Kettering Institute's Experimental Therapeutics Center and Technology Development Fund, the Commonwealth Foundation for Cancer Research, the Tudor and Glades Foundations, the Merker Fund, the Lymphoma Foundation, and the Mesothelioma Applied Research Foundation. Ostatecznie przeciwciało ma zostać objęte patentem w wyniku wspólnych starań Memorial Sloan-Kettering i Eureka Therapeutics.


red. Izabela Kołodziejczyk

Źródło: http://www.sciencedaily.com

Komentarze

 1. "Przeprowadzane badania doprowadziły do odkrycia unikalnego monoklonalnego przeciwciała (ESK1), które potrafi dotrzeć do środka komórek rakowych."

  W jaki sposób przeciwciało dostaje się do środka?

  "Naukowcy starają się stworzyć leki skierowane przeciwko WT1 ponieważ jest on typowym białkiem onkogenicznym, tzn. czynnikiem wspierającym formowanie raka. WT1 rozpoznane jest jako ulegające nadekspresji w białaczce, szpiczaku, raku jelita grubego, jajnika i piersi."

  Może po prostu wzmożona ekspresja tego białka jest po prostu SKUTKIEM nowotworzenia, a nie "czynnikiem wspierającym formowanie raka"?

  "Podczas regularnego procesu komórkowego dochodzi do degradacji białek wewnątrz komórek."

  Co to jest regularny proces komórkowy? Nie znam tego terminu. Wujek google również.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Przeprowadzane badania doprowadziły do odkrycia unikalnego monoklonalnego przeciwciała (ESK1), które potrafi dotrzeć do środka komórek rakowych. W jaki sposób przeciwciało dostaje się do środka?"
  odbywa się to na zasadzie rozpoznania receptor-ligand i użycia białka transportującego.

  "Może po prostu wzmożona ekspresja tego białka jest po prostu SKUTKIEM nowotworzenia, a nie "czynnikiem wspierającym formowanie raka"?"
  białko onkogeniczne = promujące rozwój raka i odsyłam do orygianalnego artykułu: http://www.sciencedaily.com/releases/2013/03/130313160757.htm

  ""Podczas regularnego procesu komórkowego dochodzi do degradacji białek wewnątrz komórek. Co to jest regularny proces komórkowy? Nie znam tego terminu. Wujek google również."
  Nie trzeba google ;) regularny proces komórkowy = proces występujący regularnie w komórce. tutaj: regularna (systematyczna) degradacja danych białek

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za odpowiedź i również pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszamy do komentowania, każdą uwagą warto się podzielić

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.