Przejdź do głównej zawartości

Fitoaleksyny

Fitoaleksyny
to grupa metabolitów wtórnych, związków lipofilnych, posiadających właściwości antybiotyczne. W ujęciu chemicznym są to stilbeny, flawonoidy oraz terpenoidy. Działają one inhibująco na wzrost i rozwój patogenów roślinnych, bakterii i grzybów. Stanowią więc formę ochrony roślin w warunkach stresu biotycznego. Do ich akumulacji dochodzi przede wszystkim po infekcji patogenicznej, także po uszkodzeniu w wyniku żeru szkodników, jak również w wyniku stresu abiotycznego. Biosynteza tych związków jest obecna i w roślinach podatnych, i niepodatnych na dany stresor, jednak u gatunków odpornych wytwarzanie jest szybsze, bardziej intensywne i efektywne. Odnotowano zdolność patogenów do detoksykacji fitoaleksyn, a więc ich obrony przed działaniem tych związków, przez demetylację lub hydroksylację.

  • Oddziaływanie fitoaleksyn na organizmy patogeniczne:
- inhibicja kiełkowania zarodników grzybów patogenicznych,
- inhibicja wzrastania strzępek,
- inhibicja wytwarzania i aktywności enzymów,
- działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze.
  • Przykłady:
- pizatyna
- gliceolina
- fazeolina
- risztyna
- resweratrol.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.)
jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych (Araliaceae) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Silphium – utracony skarb

Za pierwszą znaną roślinę wytępioną przez człowieka uznaje się silphium (sylfion), tajemniczy gatunek, na którego temat nasza wiedza jest obecnie bardzo skąpa. Roślina zniknęła z powierzchni ziemi około 2 tysiące lat temu wcześniej będąc lekarstwem na liczne dolegliwości, przyprawą, afrodyzjakiem, metodą antykoncepcji oraz środkiem lokowania kapitału (równym wartością złotu i srebru). Co wiemy o tej roślinie i dlaczego wyginęła?

Rozwój zęba

Rozwój zęba • charakter ciągły; • listki zarodkowe: 1.ektoderma: szkliwo (pączek = narząd szkliwotwórczy), 2.mezoderma (mezenchyma): zębina, miazga (brodawka zęba), cement, więzadła przyzębia (kieszonka zęba –mezenchyma otaczająca narząd oraz brodawkę zęba);