Motyle starsze niż myślisz

Rolnictwo roślina rolnictwo piękno bokeh rocznik wina Darmowe ZdjęciaW Niemczech znaleziono szczątki motyli i ciem kopalnych, pochodzące z okresu znacznie starszego niż dotąd datowano pochodzenie tych organizmów. Błąd może wynosić nawet 50 mln lat!


Przejrzyste, złotobrązowe, prążkowane łuski ze skrzydeł co najmniej siedmiu gatunków znaleziono w próbce zaledwie 10 g osadu, do tego zupełnie przypadkiem. Naukowcy uważają, że to dopiero "kropla w morzu" dowodów dotyczących pojawienia się na Ziemi Lepidoptera. 
Fossil evidence of wings
Fotografia autorstwa:  Bas van de Schootbrugge

Po nowym odkryciu istnienie latających owadów datowane jest na 200 mln lat temu, co oznaczałoby że dzieliły one świat z ówcześnie żyjącymi "wczesnymi" dinozaurami.

Podobny obraz
Zdjęcie planetstillalive.com
Jak odżywiały się te owady? U niektórych ciem wykazano obecność trąbki, co tłumaczyłoby koewolucję z pierwszymi roślinami, produkującymi lepki sok wychwytujący pyłek. Badacze idą o krok dalej sugerując, że tak dziesiątki mln lat później wyewoluowały rośliny kwitnące. Co było najprawdopodobniej odpowiedzią na powszechne upały i suchość w okresie późnego triasu (przed 200 mln lat temu).

Dlaczego odkrycie jest przypadkowe? Ponieważ zespół naukowców zajmował się wydobywaniem osadów spod dawnej laguny w Schandelah, na północy Niemiec. Zamiarem badaczy było sprawdzenie prawdopodobnego wpływu zmian w oceanach na wzrost wchłaniania dwutlenku węgla, przy obniżeniu poziomu tlenu. Przy małym dostępie tlenu w lagunie bardzo dobrze zachowane zostały resztki glonów, zarodników, pyłków, grzybów i roślin. Wśród tych gatunków znalezione zostały właśnie skrzydłowe łuski drobnych motyli i ciem.

Ze względu na odkrycie przebadano powtórnie wydobyte wcześniej próby. Te z Luksemburga ujawniły podobne pozostałości. Należy wspomnieć, że podobne znalezisko odkryto na wybrzeżu Dorset w Anglii, jednak było ono dotąd niepowtarzalne. Zachowane Lepidoptera datowano wówczas na podobny wiek, 190 milionów lat wstecz.


Opracowanie: Iza Kołodziejczyk

Źródło: theguardian.com

Photos Selected by freepik

Popularne posty z tego bloga