Przejdź do głównej zawartości

Motyle starsze niż myślisz

Rolnictwo roślina rolnictwo piękno bokeh rocznik wina Darmowe ZdjęciaW Niemczech znaleziono szczątki motyli i ciem kopalnych, pochodzące z okresu znacznie starszego niż dotąd datowano pochodzenie tych organizmów. Błąd może wynosić nawet 50 mln lat!


Przejrzyste, złotobrązowe, prążkowane łuski ze skrzydeł co najmniej siedmiu gatunków znaleziono w próbce zaledwie 10 g osadu, do tego zupełnie przypadkiem. Naukowcy uważają, że to dopiero "kropla w morzu" dowodów dotyczących pojawienia się na Ziemi Lepidoptera. 
Fossil evidence of wings
Fotografia autorstwa:  Bas van de Schootbrugge

Po nowym odkryciu istnienie latających owadów datowane jest na 200 mln lat temu, co oznaczałoby że dzieliły one świat z ówcześnie żyjącymi "wczesnymi" dinozaurami.

Podobny obraz
Zdjęcie planetstillalive.com
Jak odżywiały się te owady? U niektórych ciem wykazano obecność trąbki, co tłumaczyłoby koewolucję z pierwszymi roślinami, produkującymi lepki sok wychwytujący pyłek. Badacze idą o krok dalej sugerując, że tak dziesiątki mln lat później wyewoluowały rośliny kwitnące. Co było najprawdopodobniej odpowiedzią na powszechne upały i suchość w okresie późnego triasu (przed 200 mln lat temu).

Dlaczego odkrycie jest przypadkowe? Ponieważ zespół naukowców zajmował się wydobywaniem osadów spod dawnej laguny w Schandelah, na północy Niemiec. Zamiarem badaczy było sprawdzenie prawdopodobnego wpływu zmian w oceanach na wzrost wchłaniania dwutlenku węgla, przy obniżeniu poziomu tlenu. Przy małym dostępie tlenu w lagunie bardzo dobrze zachowane zostały resztki glonów, zarodników, pyłków, grzybów i roślin. Wśród tych gatunków znalezione zostały właśnie skrzydłowe łuski drobnych motyli i ciem.

Ze względu na odkrycie przebadano powtórnie wydobyte wcześniej próby. Te z Luksemburga ujawniły podobne pozostałości. Należy wspomnieć, że podobne znalezisko odkryto na wybrzeżu Dorset w Anglii, jednak było ono dotąd niepowtarzalne. Zachowane Lepidoptera datowano wówczas na podobny wiek, 190 milionów lat wstecz.


Opracowanie: Iza Kołodziejczyk

Źródło: theguardian.com

Photos Selected by freepik

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.