Przejdź do głównej zawartości

Czy można manipulować wspomnieniami?

neurony, układ nerowowy

Co jeśli można by było manipulować twoim mózgiem, tak abyś zapomniał o traumatycznych wspomnieniach? Zafascynowani pamięcią naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie uważają, że pewnego dnia będzie możliwe wzmocnienie pozytywnych wspomnień lub stłumienie tych negatywnych.Hipokamp – ważna struktura w mózgu

W naszych mózgach struktura zwana hipokampem odpowiedzialna jest za przechowywanie informacji zmysłowych i emocjonalnych. To tu tworzone są wspomnienia zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Sam hipokamp, choć niewielki, składa się z wielu różniących się podregionów, które działają razem, aby możliwe było przywołanie konkretnego wspomnienia. Naukowcy uważają, że stymulując odpowiednie obszary hipokampa, możliwe będzie manipulowanie traumatycznymi wspomnieniami osób cierpiących na depresję, lęk i zespół stresu pourazowego.

Wiele zaburzeń psychicznych, opiera się na idei, mówiącej że po naprawdę traumatycznym przeżyciu, osoba nie jest w stanie przezwyciężyć strachu, ponieważ cały czas go przywołuje. Naukowcy odkryli, że stymulując komórki pamięci w górnej części hipokampa możliwe jest stłumienie negatywnych wspomnień, czyniąc je mniej traumatycznymi. Z kolei stymulowanie komórek pamięci w dolnej części hipokampa powoduje, że negatywne wspomnienia mogą stać się jeszcze bardziej wyniszczające. Tłumienie nadaktywności w dolnej części hipokampa ma potencjalne zastosowanie w leczeniu stresu pourazowego i zaburzeń lękowych. Może być to również kluczem do poprawy umiejętności poznawczych, podobnie jak w filmie z 2011 „Jestem Bogiem” z udziałem Bradleya Coopera. W filmie główny bohater bierze specjalne pigułki, które drastycznie poprawiają jego pamięć i funkcje mózgu.

Badania na myszach


Chociaż mózgi myszy i człowieka różnią się od siebie znacząco, to naukowcy uważają, że nauczenie się podstawowych zasad manipulacji wspomnieniami myszy, pomaga odwzorować działanie pamięci u ludzi. Możliwość aktywowania specyficznych wspomnień u gryzoni, jak również obszarów mózgu zaangażowanych w pamięć, pozwala ocenić jakie efekty uboczne pojawiają się po nadmiernym pobudzeniu różnych obszarów mózgu. Wykorzystanie wiedzy na temat pamięci u myszy pozwala przewidzieć funkcjonowanie pamięci u ludzi.

Korzystając z techniki zwanej optogenetyką, możliwe było opisanie, które komórki hipokampa były aktywowane, gdy myszy płci męskiej myślały o wspomnieniach doświadczeń pozytywnych, neutralnych i negatywnych. Pozytywnym doświadczeniem mógł być np. kontakt z samicą. Negatywne doświadczenie mogło polegać na zaskakującym, lecz łagodnym porażeniu prądem elektrycznym. Następnie naukowcy identyfikując, które komórki brały udział w procesie tworzenia pamięci (co możliwe było do zaobserwowania za pomocą świecącego zielonego białka zaprojektowanego tak, aby dosłownie rozświetlało się po aktywacji komórek), byli w stanie sztucznie wyzwolić te specyficzne wspomnienia później, używając światła lasera aktywującego konkretne komórki pamięci.

Manipulacja wspomnieniami


Badania naukowców pokazują, jak różne są role górnej i dolnej części hipokampa. Aktywacja górnej części hipokampa, tłumi traumę przeżywania złych wspomnień. Z kolei aktywacja dolnej części hipokampa może spowodować trwały strach i związane z lękiem zmiany zachowania sugerując, że ta część mózgu może być nadaktywna, gdy wspomnienia stają się tak silne, że osłabiają i prowadzą do chorób psychicznych.Opracowanie: Natalia Koj
Źródło:
Briana K. Chen, Nathen J. Murawski, Christine Cincotta, Olivia McKissick, Abby Finkelstein, Anahita B. Hamidi, Emily Merfeld, Emily Doucette, Stephanie L. Grella, Monika Shpokayte, Yosif Zaki, Amanda Fortin, Steve Ramirez. Artificially Enhancing and Suppressing Hippocampus-Mediated Memories. Current Biology, 2019; DOI: 10.1016/j.cub.2019.04.065

Photos Selected by freepik

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.