Przejdź do głównej zawartości

Drugi Biohackaton już za nami!

wydarzenia ŁódźW dniach 4-6.10.2019 r. w Łodzi odbyła się druga edycja Biohackatonu, w której udział wzięli młodzi przedstawiciele świata nauki.


Hakaton BioNinja Challange 2019 to konkurs dość specyficzny, łączył bowiem nie tylko programistów z całej Polski, ale również biologów, biotechnologów, a nawet lekarzy. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Pracownię Biobank Uniwersytetu Łódzkiego. Uczestnicy w trakcie pracy w kilkuosobowych zespołach mogli wymieniać się doświadczeniami i wzbogacać swoją wiedzę.


konferencja biologiczna

Podczas wydarzenia uczestnicy skupiali się nad rozwiązaniem problemów z tematyki bioinformatycznej. Każdy zespół wybrał jedno z trzech zaproponowanych zadań. Pierwsze z nich dotyczyło sekwencjonowanie NGS i problematycznego doboru indeksów. Drugie dotykało trudności w predykcji peptydów przeciwdrobnoustrojowych, które stanowić mogą alternatywę dla szeroko stosowanych antybiotyków. Ostatnie zagadnienie dotyczyło otyłości, która staje się w Polsce coraz większym problemem. Uczestnicy musieli wykorzystać algorytmy ML (ang. machine learning) do określenia predyspozycji do tej przypadłości na podstawie danych z analiz GWAS. Przez 24h tworzono rozwiązania, które następnie zostały ocenione przez jury.

biohakaton

Zwycięzcami BioNinja Challange 2019 zostali członkowie grupy Grumpy Hackers, w skład której weszli: Adriana Bukała, Paulina Szymczak, Jan Ludwiczak, Rafał Madaj oraz Maciej Sykulski. Drugie miejsce zajął zespół SLAVIC w składzie: Piotr Tynecki, Michał Jadczuk, Marcin Lubocki oraz Łukasz Wałejko. Oba zespoły zmagały się z tematem dotyczącym peptydów przeciwdrobnoustrojowych. Trzecie miejsce przypadło zespołowi KÖMPILATOR, który tworzyli: Dominik Dąbrowski, Aleksander Lasecki, Damian Nowak, Mikołaj Pietrek i Agata Zdunek. Grupa ta wybrała zadanie dotyczące problemu doboru indeksów.

Biohackaton

Zapraszamy do obejrzenia relacji z eventu:


Opracowanie: Redakcja
Źródło:

4-6.10.2019 r., Biohackaton, Łódź
Photos by biostrefa.netKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.