Drugi Biohackaton już za nami!

wydarzenia ŁódźW dniach 4-6.10.2019 r. w Łodzi odbyła się druga edycja Biohackatonu, w której udział wzięli młodzi przedstawiciele świata nauki.


Hakaton BioNinja Challange 2019 to konkurs dość specyficzny, łączył bowiem nie tylko programistów z całej Polski, ale również biologów, biotechnologów, a nawet lekarzy. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Pracownię Biobank Uniwersytetu Łódzkiego. Uczestnicy w trakcie pracy w kilkuosobowych zespołach mogli wymieniać się doświadczeniami i wzbogacać swoją wiedzę.


konferencja biologiczna

Podczas wydarzenia uczestnicy skupiali się nad rozwiązaniem problemów z tematyki bioinformatycznej. Każdy zespół wybrał jedno z trzech zaproponowanych zadań. Pierwsze z nich dotyczyło sekwencjonowanie NGS i problematycznego doboru indeksów. Drugie dotykało trudności w predykcji peptydów przeciwdrobnoustrojowych, które stanowić mogą alternatywę dla szeroko stosowanych antybiotyków. Ostatnie zagadnienie dotyczyło otyłości, która staje się w Polsce coraz większym problemem. Uczestnicy musieli wykorzystać algorytmy ML (ang. machine learning) do określenia predyspozycji do tej przypadłości na podstawie danych z analiz GWAS. Przez 24h tworzono rozwiązania, które następnie zostały ocenione przez jury.

biohakaton

Zwycięzcami BioNinja Challange 2019 zostali członkowie grupy Grumpy Hackers, w skład której weszli: Adriana Bukała, Paulina Szymczak, Jan Ludwiczak, Rafał Madaj oraz Maciej Sykulski. Drugie miejsce zajął zespół SLAVIC w składzie: Piotr Tynecki, Michał Jadczuk, Marcin Lubocki oraz Łukasz Wałejko. Oba zespoły zmagały się z tematem dotyczącym peptydów przeciwdrobnoustrojowych. Trzecie miejsce przypadło zespołowi KÖMPILATOR, który tworzyli: Dominik Dąbrowski, Aleksander Lasecki, Damian Nowak, Mikołaj Pietrek i Agata Zdunek. Grupa ta wybrała zadanie dotyczące problemu doboru indeksów.

Biohackaton

Zapraszamy do obejrzenia relacji z eventu:


Opracowanie: Redakcja
Źródło:

4-6.10.2019 r., Biohackaton, Łódź
Photos by biostrefa.netKomentarze

Popularne posty z tego bloga