Przejdź do głównej zawartości

Enzymy rozkładające reaktywne formy tlenu

Enzymy rozkładające ROS:

  • peroksydazy:
    przeprowadzają reakcję, której substratami są: woda utleniona (nadtlenek wodoru) oraz wodorek danej substancji (pochodzący z antyoksydantu). W rezultacie powstają 2 cząsteczki wody i produkt pozbawiony grupy H2:
H2O2 + AH2 --------> 2 H2O + A

  • dysmutaza ponadtlenkowa (SOD):
    z 2 cząsteczek anionorodnika ponadtlenkowego i 2 kationów wodorowych w wyniku reakcji powstaje 1 cząsteczka nadtlenku wodoru i cząsteczka tlenu:
2 O2*- + 2 H+ --------> H2O2 + O2

  • katalaza (CAT):
    przeprowadza reakcje dwóch cząsteczek nadtlenku wodoru, w rezultacie powstają 2 cząsteczki wody oraz cząsteczka tlenu:
H2O2 + H2O2 --------> 2 H2O + O2

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.)
jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych (Araliaceae) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Silphium – utracony skarb

Za pierwszą znaną roślinę wytępioną przez człowieka uznaje się silphium (sylfion), tajemniczy gatunek, na którego temat nasza wiedza jest obecnie bardzo skąpa. Roślina zniknęła z powierzchni ziemi około 2 tysiące lat temu wcześniej będąc lekarstwem na liczne dolegliwości, przyprawą, afrodyzjakiem, metodą antykoncepcji oraz środkiem lokowania kapitału (równym wartością złotu i srebru). Co wiemy o tej roślinie i dlaczego wyginęła?

Rozwój zęba

Rozwój zęba • charakter ciągły; • listki zarodkowe: 1.ektoderma: szkliwo (pączek = narząd szkliwotwórczy), 2.mezoderma (mezenchyma): zębina, miazga (brodawka zęba), cement, więzadła przyzębia (kieszonka zęba –mezenchyma otaczająca narząd oraz brodawkę zęba);