Przejdź do głównej zawartości

Komórki przenośnikowe

Komórki przenośnikowe
To komórki miękiszowe ze ścianami po stronie wewnętrznej posiadającymi wyrostki lub fałdy. Jest to tzw. labirynt ściennyczyli miejsce zwiększonego kontaktu między plazmolemmą a ścianą komórkową. Jest to styk przenośnikowy. Wyrostki mogą być tu cylindryczne, fałdy proste lub rozgałęzione, mogą łączyć się ze sobą, mogą wystawać wgłąb komórki nawet do połowy.
Mają one charakter ściany wtórnej. Są tu kanaliki dla migracji wody i substancji w niej rozpuszczonych.
Protoplast komórki przenośnikowej ma dobrze mitochondria. Plazmolemma wyrostów odznacza się silną aktywnością pompowania, zachodzi tu transport. W stykach nie występują plasmodesmy.

Należy zaznaczyć, że parenchyma jest wszędobylska. Występuje w protoksylemie, suspensorach, przy najdrobniejszych żyłkach liścia, pośredniczy między pochwą miękiszową a włóknami przewodzącymi. Miękisz tworzy pochwę, rozdziela 2 obszary: zewnętrzny i wewnętrzny: endoderma, egzoderma, miękiszowe pochwy wiązkowe, pochwy komórek Fi [Φ].

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.)
jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych (Araliaceae) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Silphium – utracony skarb

Za pierwszą znaną roślinę wytępioną przez człowieka uznaje się silphium (sylfion), tajemniczy gatunek, na którego temat nasza wiedza jest obecnie bardzo skąpa. Roślina zniknęła z powierzchni ziemi około 2 tysiące lat temu wcześniej będąc lekarstwem na liczne dolegliwości, przyprawą, afrodyzjakiem, metodą antykoncepcji oraz środkiem lokowania kapitału (równym wartością złotu i srebru). Co wiemy o tej roślinie i dlaczego wyginęła?

Rozwój zęba

Rozwój zęba • charakter ciągły; • listki zarodkowe: 1.ektoderma: szkliwo (pączek = narząd szkliwotwórczy), 2.mezoderma (mezenchyma): zębina, miazga (brodawka zęba), cement, więzadła przyzębia (kieszonka zęba –mezenchyma otaczająca narząd oraz brodawkę zęba);