Przejdź do głównej zawartości

Sklerenchyma

sklerenchyma

Potrzebujesz dowiedzieć się czym jest sklerenchyma i jakie pełni funkcje w organizmie roślinnym? Przyda Ci się też pewnie trochę wiedzy o jej budowie. Zapraszamy zatem do lektury.


Sklerenchyma

To zespoły komórek o grubych ścianach. Komórki te pełnią funkcje mechaniczne, nadają wytrzymałość na odkształcenia, zginanie, nacisk, zgniatanie. „Twarde i soczyste” to tkanki sklerenchymatyczne. Sklerenchyma i kolenchyma to mechaniczny system nazwany skleromem.

Sklerenchyma ma 2 typy komórek:
 1. Sklereidy – komórki kamienne, jest zbiorem włókien skleroidów
 2. Włókna - silnie wydłużone, o zaostrzonych końcach, dojrzałe są martwe. Ściany włókien składają się z 3 pokładów:
 • Zewnętrznego S1
 • Wewnętrzny S3, oba są bardzo cienkie
 • Środkowy S2 rozdziela dwa wymienione, ma grubość kilku µm.
We wszystkich tych pokładach ścian są mikrofibryle celulozowe, ułożone o różnym kącie nachylenia do komórki:
- w S1 to kąt 80o
- w S2 to 30-45o
- w S3 to 45-80o
Ściany wtórne zawierają ponad 50% celulozy, przy czym najwięcej w S2. U lnu np. celuloza stanowi powyżej 90% suchej masy.
Włókna mogą zawierać dużo ligniny, zwłaszcza u drzew.
We włóknach są jamki proste lub lejkowate.
Włókna mogą leżeć w pasmach tworzących sieć (np. na obwodzie łodygi), mogą tworzyć warstwy lub pokłady, bądź też leżeć w innych tkankach tworząc szkielet.

Wg miejsca występowania dokonano podziału włókien na:
 1. Włókna drzewne – ten typ powstał z cewek przez rozdzielenie funkcji przewodzącej i wzmacniającej. Istnieją formy przejściowe między cewkami a włóknami.
Włókna drzewne właściwe to włókna libruformowe. Mają węższe światło niż cewki i silne zredukowane jamki lejkowate, rozmieszczone różnie, czasem rozrzucone.
 1. Włókna łykowate – w postaci stycznych pasm we floemie. U niektórych roślin występują tylko we floemie pierwotnym. Dojrzewają gdy łodyga nie wytwarza jeszcze drewna wtórnego, np. lnie. Gatunek wytwarza włókna w postaci pasm we floemie wtórnym np. u lipy.
Nagonasienne nie mają włókien we floemie pierwotnym, ale mogą je mieć we floemie wtórnym, np. jałowiec.
Włókna takie wykorzystuje się jako przędzę, np. len, konopie.
 1. Włókna kory pierwotnej – pierścień lub pochwa w korze pierwotnej, głównie występuje u dwuliściennych, np. u śnieguliczki
 2. Włókna perwaskularne – na wewnętrznej granicy kory pierwotnej, ale nie we floemie
 3. Włókna liściowe – powszechce w ogonkach i nerwach w sąsiedztwie wiązki przewodzącej, lub oddzielonych
 4. Włókna subepidermalne – hipoderma włókien, występuje u kserofitów
 5. Włókna epidermalne – włókna mogą mieć duże znaczenie przemysłowe, np. sizal, abaka
 6. Włókna typy włosków – występują w nasionach np. bawełny te włoskowate włókna na wyrób kapoków
 7. Włókna pozadrzewne – jeśli są jamki to lub proste
 8. Włókna prolatynowate – w drewnie ściany wtórne nie zawierają ligniny. Wnętrze włókien w drewnie kompletnie zdrewniałe, ale popękane.
  Drewno tensywne, galaretowate, gdy celuloza jest różnie spolaryzowana.
Typy wzrostu włókien:
 1. Wzrost symplastyczny – wzrost z całym organem
 2. Wzrost intruzywny – włókna rosną pomiędzy innymi włóknamiKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.