Przejdź do głównej zawartości

Nowe manipulacje z E. coli

Nowa idea w zakresie inżynierii genetycznej niepokoi przeciwników i zachwyca zwolenników. Okazuje się bowiem, że ponowne zakodowanie genomów bakteryjnych staje się możliwe. Technika, która ma na to pozwolić, może stanowić przyszłość dla otrzymywania produktów, które nie są powszechnie występującymi w przyrodzie, a są pożądane z punktu widzenia człowieka. 

Taką perspektywę zaserwował zespół badawczy pod przewodnictwem Nili Ostrov. Na poparcie swoich tez naukowcy osiągnęli pewne kroki milowe w dziedzinie, jaką się zajmują. Udało im się m.in. podjąć regularnej wymianie 7 kodonów na synonimiczne, alternatywne fragmenty kodujące białka. Naukowcy zredukowali liczbę kodonów z 64 do 57 poprzez usunięcie miejsca UAG (kodon stop) i wycięcie 2 kodonów szyfrujących argininę, 2 leucynowych i 2 odpowiadających za serynę. W 90% przypadków manipulacje były zakończone powodzeniem. Chociaż w 10 podejściach niemożliwe stało się zrekonstruowanie poprawnego stanu bakterii. 

Międzynarodowy zespół badaczy, pracujących głównie w laboratoriach Uniwersytetu Harwardzkiego, w Science opublikował pracę zawierającą dane na temat nowej technologii w ramach inżynierii genetycznej. 

Naukowcy opisali możliwość modyfikacji genomu bakterii w taki sposób, by przystosować ją całkowicie do potrzeb człowieka. Wspomnieli np. o wprowadzaniu cech odporności na wirusy, z którymi boryka się człowieczeństwo. 

Grupa badawcza skupiła się na eliminacji zbędnych kodonów z genomu E. coli, stwarzając możliwość zastąpienia pierwotnego zakodowania, zupełnie nowym. 

Aby to osiągnąć, zespół zaprojektował docelowy wygląd genomu, użył specjalnych metod do syntezy właściwych odcinków, które miały zastąpić te uprzednio wycięte w żyjącym organizmie pałeczki okrężnicy. Ingerencja spowodowała jedynie nieznaczne przerwy w naturalnym funkcjonowaniu komórek bakteryjnych. To sugeruje, że technika może okazać się skutecznym środkiem do tworzenia zupełnie nowego genomu. Myśląc całkiem optymistycznie, również w organizmach, w których zidentyfikowano nieprawidłowości genomu. Imponująca jest przede wszystkim możliwość wstawiania w wolne miejsca nowych kodonów. To ostatecznie pozwoli na „wytworzenie” organizmów produkujących np. aminokwasy, czy przeciwstawiających się dotąd niezwalczonym wirusom. 

Niestety wspomnianym badaniom towarzyszą również obawy osób, które zakładają, że przeniknięcie takich bakterii poza laboratorium, mogłoby wywołać fatalne skutki. Sami członkowie grupy badawczej podkreślają, że nigdy nie ma 100% gwarancji na bezbłędne postępowanie. 

Opracowanie: Avizis
Źródło: DOI: 10.1126/science.aaf3639 

Photos Selected by freepik

Artykuły powiązane:

14 Lip 2014 ... Mikrobiom jelit kontra patogeny. Wyjątkowy model badawczy, oparty na działaniu specjalnie stworzonego algorytmu został użyty przez ...
4 Maj 2015 ... Srebro i bakterie - efekt zombie. Przeciwbakteryjne działanie srebra było wykorzystywane przez ludzi w zamierzchłej przeszłości, choć nie znali ...
27 Lip 2014 ... Bakterie manipulują procesem krystalizacji soli, tworząc sobie "schrony" gdzie mogą przetrwać najgorsze warunki. Dlatego odkrycie ...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.