Przejdź do głównej zawartości

Pszczela nawigacja a postęp w robotyce autonomicznej

nawigacja
Odkryto kluczowe elementy siatki neuronalnej, odpowiadające za naturalną nawigację. Wiadomo już dlaczego pszczoły wracają do ula.

Badania, o których mowa rzucają nowe światło na systemy nawigacji funkcjonujące u owadów. Naukowcy zastanawiali się dotąd bowiem, co pozwala tak drobnych rozmiarów zwierzętom na powrót do "domu" nawet z bardzo długiej podróży. Wiadomym było oczywiście, że u pszczół percepcja drogi powrotnej odbywa się za pomocą zapisu wzrokowego. Jednak nieodkryte pozostawało co dzieje się wówczas w ich mózgach, w narządach niespełna wielkości ziarna ryżu.

Okazuje się, że za całą złożoną zdolność orientacji w przestrzeni odpowiada siatka neuronów, opisana przez zespół naukowców m.in. z the University of Edinburgh, jako obszar rejestrujący równocześnie kierunek i szybkość poruszania się owada.
robotyka

Wspomniane neurony znajdują się w części mózgu zwanej kompleksem centralnym. Obszar ten został więc wytypowany jako centrum nawigacji lotu, znany jako szlak integracji lub tzw. "martwe obliczenia" u zwierząt wyższych, także u ludzi.

Naukowcy twierdzą, że wspomniane komórki nerwowe służą do łączenia wszystkich elementów podróży owada, kreowania w pamięci mapy, dzięki której może się on bezbłędnie poruszać.

Czynność nerwowa owadów została zarejestrowana dzięki minielektrodom umieszczonych na głowach nocnych pszczół tropikalnych podczas dostarczania im bodźców symulujących lot.

Wyniki tych eksperymentów oraz analizy mikroskopowe pozwoliły na utworzenie komputerowego modelu mózgu pszczoły. Został on wykorzystany w "robopszczole".

Funkcjonalność zastosowania odkrycia jest dość duża. Może ono posłużyć do stworzenia nowych algorytmów nawigacyjnych w tzw. robotach autonomicznych, czyli takich, które nie będą wymagały GPS lub innych podobnych technologii.

robotyka autonomiczna

Profesor Barbara Webb, informatyk, zaangażowana w badania, wypowiedziała się następująco na temat osiągnięć: "Najbardziej ekscytujący etap badań nastąpił gdy modelowanie komputerowe ujawniło zasadę, według której pszczoły rozpoznają swoją pozycję i odnajdują drogę powrotną do domu. Zrozumienie złożoności takich procesów jest ważnym krokiem poczynionym w stronę poznania funkcjonowania mózgu".


 Opracowanie: Iza Kołodziejczyk
Źródło: http://www.ed.ac.uk/

Photos Selected by freepik


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.