Przejdź do głównej zawartości

Czy księżyc może wpływać na nasze zdrowie?


Księżyc budził zainteresowanie człowieka od zarania dziejów. Przez wieki ludzie czcili go lub badali, wierząc, że posiada on moc wpływania na ich życie i zdrowie. Fascynacja księżycem trwa do dziś. W tym roku świętowaliśmy 50 rocznicę lądowania Apollo 11 na księżycu, a NASA planuje wysłać załogę na Księżyc w 2028 roku.


Działanie Księżyca na Ziemię

Wpływ Księżyca na Ziemię został zauważony już w Starożytności. Wtedy wiązano go z mechanizmami życia oraz wpływem na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Przyciąganie grawitacyjne Księżyca i Słońca powoduje przemieszczanie się wód ziemskich. Od położenia Księżyca względem Ziemi i Słońca zależy rozmiar oraz czas przypływów i odpływów w morzach i oceanach. W miejscu, w którym nad Ziemią znajduje się Księżyc dochodzi do tworzenia przypływu. Księżyc wpływa także na ludzki organizm, składający się w większości z wody. W związku z tym przyjęto, że ciało ludzkie jest podatne na jego działanie.


Księżyc i cykle menstruacyjne

Niektórzy nadal określają cykle miesiączkowe jako „cykle księżycowe”, a wiele osób jest przekonanych, że istnieje synchronizacja między fazami księżyca a miesiączkami kobiet. Teoria, że cykl menstruacyjny i fazy Księżyca są ze sobą powiązane, wywodzi się z koncepcji, że cykl menstruacyjny trwa średnio 28 dni, czyli mniej więcej tak długo, jak cykl księżycowy. Księżyc potrzebuje 27 dni, 7 godzin i 43 minut, aby wykonać jeden pełny obrót wokół Ziemi. Natomiast występowanie faz Księżyca powtarza się co 29,5 doby. 

W latach 70., 80. i 90. różne badania na małą skalę sugerowały, że menstruacja i owulacja u kobiet pokrywały się odpowiednio z fazą „jasną” Księżyca (prowadzącą do pełni księżyca) i fazą „ciemną” cyklu Księżyca (prowadzącą do nowiu). Nowsze, trwające 1 rok badania retrospektywne 74 kobiet w wieku rozrodczym zaprzeczyło temu poglądowi. Badania nie wykazały żadnego związku między miesiączką, płodnością i fazami księżyca. 

Większość okresów raczej nie „synchronizuje się” z poszczególnymi fazami księżyca, chyba że przypadkiem. Cykle menstruacyjne mogą trwać od 21 do 35 dni, a ich długość może również zmieniać się wraz z wiekiem i może być związana z czynnikami hormonalnymi. 


Księżyc i sen

Powszechnie uważa się, że pełnia księżyca zakłóca sen sprawiając, że ludzie są bardziej podatni na bezsenność. Badanie wykonane w 2013 r. przez Cajochen i wsp. wykazały korelacje między fazami księżyca a zmianami poziomu melatoniny - hormonu, który pomaga regulować cykle snu i czuwania. Podczas pełni osoby badane miały obniżony poziom melatoniny i potrzebowały około 5 min więcej, aby zasnąć, a ich sen był o 20 min krótszy.


Księżyc i zdrowie psychiczne

Kolejnym szeroko rozpowszechnionym poglądem jest to, że księżyc wpływa na nastrój i zdrowie psychiczne. W szczególności księżyc w pełni może powodować większą agresję u ludzi. 

Badanie przeprowadzone w 1984 r. przez Thakur i wsp. sugerowało, że wskaźnik przestępczości wzrasta w nocy, przy pełni księżyca. Nowsze analizy opublikowane w 2009 r. przez Calver i wsp. sugerują, że placówki psychiatryczne przyjmowały więcej osób podczas pełni księżyca w porównaniu do innej pory. W badaniu przeanalizowano zapisy 91 pacjentów z gwałtownymi i ostrymi zaburzeniami zachowania i wykazano, że 23% tych przyjęć miało miejsce podczas pełni księżyca. 

W 2019 r. naukowcy ze Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych przeanalizowali dane pochodzące od 17 966 osób leczonych na 15 różnych oddziałach psychiatrycznych w ciągu 10 lat. Badanie to nie dało jednak potwierdzenia na wzrost agresji podczas pełni Księżyca.

Mimo, iż niektóre eksperymenty potwierdziły wpływ Księżyca na zdrowie i zachowanie człowieka, to część mu zaprzecza. Nasi przodkowie wierzyli, że Księżyc ma wpływ na nasze życie, zdrowie i zachowanie. Warto jednak pamiętać o bezsprzecznym wpływie genetyki i środowiska na behawioryzm.


Opracowanie: Natalia Koj

Źródło:

Cohut M Can the moon really influence your health? Medical News Today. 9.08.2019 https://www.medicalnewstoday.com/articles/326012.php

Popularne posty z tego bloga

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.)
jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych (Araliaceae) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Silphium – utracony skarb

Za pierwszą znaną roślinę wytępioną przez człowieka uznaje się silphium (sylfion), tajemniczy gatunek, na którego temat nasza wiedza jest obecnie bardzo skąpa. Roślina zniknęła z powierzchni ziemi około 2 tysiące lat temu wcześniej będąc lekarstwem na liczne dolegliwości, przyprawą, afrodyzjakiem, metodą antykoncepcji oraz środkiem lokowania kapitału (równym wartością złotu i srebru). Co wiemy o tej roślinie i dlaczego wyginęła?

Rozwój zęba

Rozwój zęba • charakter ciągły; • listki zarodkowe: 1.ektoderma: szkliwo (pączek = narząd szkliwotwórczy), 2.mezoderma (mezenchyma): zębina, miazga (brodawka zęba), cement, więzadła przyzębia (kieszonka zęba –mezenchyma otaczająca narząd oraz brodawkę zęba);