Przejdź do głównej zawartości

Czy księżyc może wpływać na nasze zdrowie?


Księżyc budził zainteresowanie człowieka od zarania dziejów. Przez wieki ludzie czcili go lub badali, wierząc, że posiada on moc wpływania na ich życie i zdrowie. Fascynacja księżycem trwa do dziś. W tym roku świętowaliśmy 50 rocznicę lądowania Apollo 11 na księżycu, a NASA planuje wysłać załogę na Księżyc w 2028 roku.Działanie Księżyca na Ziemię


Wpływ Księżyca na Ziemię został zauważony już w Starożytności. Wtedy wiązano go z mechanizmami życia oraz wpływem na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Przyciąganie grawitacyjne Księżyca i Słońca powoduje przemieszczanie się wód ziemskich. Od położenia Księżyca względem Ziemi i Słońca zależy rozmiar oraz czas przypływów i odpływów w morzach i oceanach. W miejscu, w którym nad Ziemią znajduje się Księżyc dochodzi do tworzenia przypływu. Księżyc wpływa także na ludzki organizm, składający się w większości z wody. W związku z tym przyjęto, że ciało ludzkie jest podatne na jego działanie.

Księżyc i cykle menstruacyjne

Niektórzy nadal określają cykle miesiączkowe jako „cykle księżycowe”, a wiele osób jest przekonanych, że istnieje synchronizacja między fazami księżyca a miesiączkami kobiet. Teoria, że cykl menstruacyjny i fazy Księżyca są ze sobą powiązane, wywodzi się z koncepcji, że cykl menstruacyjny trwa średnio 28 dni, czyli mniej więcej tak długo, jak cykl księżycowy. Księżyc potrzebuje 27 dni, 7 godzin i 43 minut, aby wykonać jeden pełny obrót wokół Ziemi. Natomiast występowanie faz Księżyca powtarza się co 29,5 doby. 

W latach 70., 80. i 90. różne badania na małą skalę sugerowały, że menstruacja i owulacja u kobiet pokrywały się odpowiednio z fazą „jasną” Księżyca (prowadzącą do pełni księżyca) i fazą „ciemną” cyklu Księżyca (prowadzącą do nowiu). Nowsze, trwające 1 rok badania retrospektywne 74 kobiet w wieku rozrodczym zaprzeczyło temu poglądowi. Badania nie wykazały żadnego związku między miesiączką, płodnością i fazami księżyca. 

Większość okresów raczej nie „synchronizuje się” z poszczególnymi fazami księżyca, chyba że przypadkiem. Cykle menstruacyjne mogą trwać od 21 do 35 dni, a ich długość może również zmieniać się wraz z wiekiem i może być związana z czynnikami hormonalnymi. 

Księżyc i sen

Powszechnie uważa się, że pełnia księżyca zakłóca sen sprawiając, że ludzie są bardziej podatni na bezsenność. Badanie wykonane w 2013 r. przez Cajochen i wsp. wykazały korelacje między fazami księżyca a zmianami poziomu melatoniny - hormonu, który pomaga regulować cykle snu i czuwania. Podczas pełni osoby badane miały obniżony poziom melatoniny i potrzebowały około 5 min więcej, aby zasnąć, a ich sen był o 20 min krótszy.

Księżyc i zdrowie psychiczne

Kolejnym szeroko rozpowszechnionym poglądem jest to, że księżyc wpływa na nastrój i zdrowie psychiczne. W szczególności księżyc w pełni może powodować większą agresję u ludzi. 

Badanie przeprowadzone w 1984 r. przez Thakur i wsp. sugerowało, że wskaźnik przestępczości wzrasta w nocy, przy pełni księżyca. Nowsze analizy opublikowane w 2009 r. przez Calver i wsp. sugerują, że placówki psychiatryczne przyjmowały więcej osób podczas pełni księżyca w porównaniu do innej pory. W badaniu przeanalizowano zapisy 91 pacjentów z gwałtownymi i ostrymi zaburzeniami zachowania i wykazano, że 23% tych przyjęć miało miejsce podczas pełni księżyca. 

W 2019 r. naukowcy ze Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych przeanalizowali dane pochodzące od 17 966 osób leczonych na 15 różnych oddziałach psychiatrycznych w ciągu 10 lat. Badanie to nie dało jednak potwierdzenia na wzrost agresji podczas pełni Księżyca.

Mimo, iż niektóre eksperymenty potwierdziły wpływ Księżyca na zdrowie i zachowanie człowieka, to część mu zaprzecza. Nasi przodkowie wierzyli, że Księżyc ma wpływ na nasze życie, zdrowie i zachowanie. Warto jednak pamiętać o bezsprzecznym wpływie genetyki i środowiska na behawioryzm.


Opracowanie: Natalia Koj

Źródło:

Cohut M Can the moon really influence your health? Medical News Today. 9.08.2019 https://www.medicalnewstoday.com/articles/326012.php

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.