Przejdź do głównej zawartości

Już za 3 dni decyzja w sprawie opatentowania genów ludzkich

Od 2009 roku na forum światowym wrze dyskusja dotycząca tematu wyjątkowo budzącego kontrowersje. Mowa tu o zgłoszeniu patentowym jednej z firm amerykańskich zajmującej się badaniem nowotworów piersi i jajnika. Firma ta wyraziła chęć opatentowania genów skorelowanych z wystąpieniem wspomnianych typów raka. Wydarzenie to spotkało na wrogością opinii publicznej, a złożony przeciwko firmie pozew trafił  z Sądu Rejonowego do Sądu Najwyższego USA. Sąd
Najwyższy w poniedziałek, czyli 15.04.2013 roku ma podjąć decyzję czy genu ludzkie są wytworem natury i przez to nie można ich opatentować. Jeśli jednak wyrok będzie korzystny dla wspomnianej firmy, zyska ona całkowity monopol na testy genetyczne w tym zakresie w obrębie całych Stanów Zjednoczonych, a niewykluczone, że będzie starała się o rozszerzenie patentu również na inne kraje.
> czytaj więcej < 

red. Izabela Kołodziejczyk

Komentarze

  1. Mam wrażenie, że tylko dzięki patentom coś ruszy. Owszem, leczenie będzie kosztowne, ale przynajmniej BĘDZIE.

    OdpowiedzUsuń
  2. ano niestety, zawsze chodzi o pieniądze... jak najbardziej masz rację. ciekawe tylko jakie decyzje podejmie sąd w poniedziałek.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszamy do komentowania, każdą uwagą warto się podzielić

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.