Przejdź do głównej zawartości

Ptasie odkrycia - podsumowanie 2014 roku

W roku 2014 opisano kilka nowych gatunków ptaków, mylnie zaliczanych wcześniej do niewłaściwych taksonów. Uporządkowanie to rzuca nowe światło na wiedzę ornitologów.

1. Elachura formosa

The Spotted wren-babbler (Elachura formosa) in Wuyi Shan, Jiangxi, China, April 2013. Image credit: Per Alström et al.

Nowa rodzina wróblowatych, odkryta w Azji. Reprezentowana jest tylko przez jeden gatunek Elachura formosa, widoczny na zdjęciu. Początkowo został on błędnie zaliczony do rodzaju Spelaeornis jako Spelaeornis formosus. Badania nad DNA ptaka wykluczyły taką wersję. Istotnie przypomina on strzyżyka, ale jest nieco od niego głośniejszy. Ptak ten stanowi relikt natury odkryty w 2014 roku. Elachura formosa mierzy 10 cm. Jest brązowawej barwy, nakrapiany białymi plamkami, ma rude skrzydła. Posiada krótki ogon. Stwierdzono, że występuje on na terenie Indii, Chin, Wietnamu, Bhutan, na obszarze Laos, Myanmar, Nepalu i Bangladeszu.

2. Krytonosek ciemnobrzuchy 

The Bahian Mouse-colored Tapaculo (Scytalopus gonzagai), an adult male at Boa Nova, Bahia. Image credit: © Ciro Albano.
Krytonosek ciemnobrzuchy należy do Scytalopus, rodzaju wróblowatych ptaków o niewielkich rozmiarach, należących do rodziny Rhinocryptidae. Długość ciała tego ptaka to jedynie 12 cm, a waga 15 g. Scytalopus gonzagai jest szaro upierzony.
Zwierzę zostało zidentyfikowane dopiero teraz, gdyż środowisko jego życia stanowią ciemne, gęste zarośla gór w stanie Bahia, w Brazylii. Populacje krytonoska ciemnobrzuchego były znane od 1990 roku, lecz błędnie przypisane do wcześniej znanych gatunków Scytalopus. Ostatnio przeprowadzone badania pozwoliły na poprawne systematyczne przypisanie gatunku Scytalopus gonzagai.
Kliknij aby usłyszeć jak brzmi samiec krytonoska ciemnobrzuchego.

3. Muscicapa sodhi

The Sulawesi streaked flycatcher (Muscicapa sodhii). Image credit: © Martin Lindop.
Muscicapa sodhi należy do Muscicapa, rzędu ptaków wróblowatych, muchołówkowatych, rodziny Muscicapidae. Gatunek okazał się być szeroko rozpowszechnionym na indonezyjskiej wyspie Sulawesi. Pierwsza naukowa wzmianka na temat populacji tego ptaka pochodzi z 1997 roku, kiedy została ona włączona do wędrownego gatunku Muscicapa griseisticta. Badania środowiskowe trwające 2 lata (2011-2012) pozwoliły na zakwalifikowanie jej do nowego gatunku Muscicapa sodhi.


4. Cichlocolaptes mazarbarnetti

The newly-discovered bird, the Cryptic treehunter, was formerly confused with the Alagoas foliage-gleaner (photographed November, 2007 in Frei Caneca, Brazil). Image credit: © Ciro Albano, NE Brazil Birding / via Papeis Avulsos de Zoologia.
Cichlocolaptes mazarbarnetti został odnaleziony w Południowej Ameryce i należy niestety do najrzadszych ptaków świata na pograniczu wymarcia. Gatunek należy do rodziny Furnariidae. Ma 22 cm długości i waży około 48 g. Ogon mierzy ponad 1/3 długości ciała. Pięknie upierzony, cynamonowo-brązowy, Cichlocolaptes mazarbarnetti, mylony był wcześniej z liściowcem leśnym.
Kliknij aby posłuchać Cichlocolaptes mazarbarnetti

5. Wakatobi żałobna

The Wakatobi flowerpecker (Dicaeum kuehni), male. Image credit: Kelly SBA et al.
Wakatobi żałobna, należy do rodzaju Dicaeum, rodziny Dicaeidae. Ten maleńki ptak śpiewający mierzy 12 cm długości i waży 7 g. Dicaeum kuehni stanowi gatunek endemiczny indonezyjskich wysp Wakatobi. Powyższe zdjęcie przedstawia samca. Badania środowiskowe i genetyczne, zestawienia filogenetyczne, a także analizy morfologiczne pozwoliły na odnalezienie i opisanie samiczki Dicaeum kuehni, która z pozoru nie przypomina wakatobi żałobnej.
The Wakatobi flowerpecker (Dicaeum kuehni), female. Image credit: Kelly SBA et al.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.