Przejdź do głównej zawartości

Nabłonki

Nabłonek jednowarstwowy płaski
Budowa: Składa się z komórek, których jądra są grubsze niż cienka cytoplazma. Jądra ułożone są centralnie. Nie wykazuje biegunowości ułożenia składników cytoplazmy.
Funkcja: filtracyjna, dializacyjna, bierny transport gazów, transport substancji za pomocą transcytozy.
Występowanie: nerka, ściany pęcherzyków płucnych, wyścieła naczynia krwionośne i jamy ciała.Nabłonek jednowarstwowy sześcienny
Budowa: Składa się z komórek, których wysokość na przekroju jest równa szerokości. Pod jądrem, w części podstawnej komórki, są zgromadzone mitochondria, natomiast nad jądrem, w części wierzchołkowej komórki znajduje się aparat Golgiego, siateczka śródplazmatyczna oraz pęcherzyki wydzielnicze. Nie wykazuje biegunowości ułożenia składników cytoplazmy.
Funkcje: wydzielnicza, czynny transport jonów.
Występowanie: w częściach wydzielniczych wielu gruczołów i w kanalikach nerkowych.


Nabłonek jednowarstwowy walcowaty = cylindryczny
Budowa: Komórki tego nabłonka są wysokie i silnie spolaryzowane w ułożeniu ich składników cytoplazmatycznych. Podłużne jądra leżą bliżej podstawy komórek. Na ogół powyżej jąder znajduje się aparat Golgiego, większość siateczki śródplazmatycznej gładkiej oraz pęcherzyki wydzielnicze i endocytarne, natomiast poniżej jądra – większość szorstkiej siateczki śródplazmatycznej i mitochondria.
W jelicie cienkim dodatkowo występują liczne wypustki cytoplazmatyczne, zwane mikrokosmkami.
Występowanie: wyścieła przewód pokarmowy od żołądka do odbytu.

Nabłonek wielorzędowy
Jest również nazywany nabłonkiem rzekomowielowarstwowym. 

Budowa: Składa się z komórek o różnych wysokościach, których jądra leżą na różnych poziomach nabłonka. Wszystkie komórki nabłonka mają styczność z błoną podstawną. Niektóre nabłonki mają na wolnej powierzchni rzęski lub stereocylia np. nabłonek wyściełający przewody oddechowe, jajowód czy przewód najądrza.

Blaszka gęsta
składa się z :
- Kolagenu typu IV
Między cząsteczki kolagenu wnikają fibrylarne makrocząsteczki zbudowane z kolagenu typu VII, zwane włókienkami kotwiczącymi, które mechanicznie przytwierdzają bł. podstawną i nabłonek do tkanki łącznej podłoża.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.