Histologia gruczołu ślinowego przyusznego

Gruczoł ślinowy przyuszny = ślinianka przyuszna. Otoczona jest torebką łącznotkankową, której odnogi wnikają w głąb narządu, dzielą go na płaty i płaciki i wytwarzają zrąb narządu. W zrębie znajduje się duża liczba limfocytów i komórek plazmatycznych, które wytwarzają immunoglobuliny klasy Iga, przechodzące do śliny.
Miąższ składa się z części wydzielniczych gruczołów (pęcherzyki i cewki) i przewodów wyprowadzających.
Pęcherzyk zbudowany jest z komórek surowiczych. Pęcherzyki stanowią 90% masy narządu, 10% to przewody wyprowadzające i zrąb. Jądra kom surowiczych są okrągłe, leża w środkowej części komórek, cytoplazma zawiera dużo szorstkiej siateczki śródplazmatycznej. W wierzchołkowych częściach komórek znajdują się liczne pęcherzyki wydzielnicze, zawierające białka, w tym także amylazę. Pęcherzyki otoczone są komórkami mioidalnymi (mioepidelialnymi) o kształcie wrzecionowatym, których skurcz wyciska wydzielinę z ich światła. Na zewnątrz od kom mioidalnych znajdują się naczynia włosowate. Przesącz z krwi (woda i elektrolity) przedostaje się do światła pęcherzyków gdzie miesza się z białkami i tworzy płyn surowiczy.
Wstawki, czyli cienkie przewody wyprowadzające, są wysłane 1warstwowym nabłonkiem sześciennym. Dalej przechodzą w szerokie przewody wyprowadzające, czyli przewody prążkowe, wysłane nabłonkiem sześciennym lub walcowatym. Z przewodów prążkowych płyn przepływa do przewodów międzypłacikowych i międzypłatowych, a z nich do wspólnego przewodu przyusznicy (Stensona), który uchodzi do jamy ustnej na wysokości drugich zębów trzonowych.Komentarze

Popularne posty z tego bloga