Genialna dysfunkcja mózgu, czyli czym jest sawantyzm

Porównując możliwości mózgu do komputera, naukowcy stwierdzili, że pojemność tego organu przekracza 100 terabajtów, u niektórych zyskując nawet 1 tys terabajtów "przestrzeni roboczej". Odnieść można to do informacji zawartej w 500 milionach książek. Niesamowite możliwości prawda? A co, jeśli można je znacznie przekroczyć? Osiągnąć co najmniej ponad przeciętną?

Ostatnio oszacowano, że ludzki mózg zawiera ponad 100 miliardów neuronów. Połączenia między nimi zdają się być mnożone w nieskończoność. Jednakże nie tak łatwo o wykorzystanie zasobów funkcyjnych tego narządu.

Istnieje sposób na zwielokrotnienie możliwości ludzkiego mózgu. Jednak z modyfikacją, o której mowa należy się urodzić lub doznać urazu mózgu. Zjawisko to nosi miano dysfunkcji, a konkretnie zespołu Sawanta.

Zespół sawanta to takie zmiany w pracy mózgu, które dotykają tylko 1 osoby na 100 mln. Obecnie na całej kuli ziemskiej żyje 70 osób noszących miano sawantów.

Przyczyną urodzeń z zespołem sawanta, jak domniemają badacze, jest nadmiar testosteronu podczas rozwoju embrionalnego. Nie należy jednak myśleć, że jedynie płeć męska narażona jest na ujawnienie się zespołu sawanta. 1 na 7 sawantów to kobieta.

Sawant mimo cudownych zdolności, biegłości w obalaniu złożonych naukowych teorii (między innymi dzięki niebywałej pamięci i logicznemu myśleniu), nie do końca może docenić swój geniusz. Osoby dotknięte tym zespołem bywają często nieco "oderwane od rzeczywistości", mają problemy z funkcjonowaniem w społecznościach.

Mózg przeciętnego człowieka selekcjonuje docierające do niego informacje, przez co jest w stanie przyswoić niedużą ich część. Sawanci zapamiętują 100% tego, co odbierają ich systemy percepcji. To ukazuje, jak wielkie możliwość może mieć ludzki mózg, z jaką wydajnością jest w stanie pracować.

Odpowiednio ukierunkowani, tacy ludzie, stają się największymi umysłami w dziejach świata. Jeden z nich, Jacob Barnett, obecnie 19 latek, obala teorie Einsteina. Chłopak poddany testowi na inteligencje uzyskał wynik 170.

Kilka słów o jego historii:Opracowanie: Iza Kołodziejczyk
Źródło:

Zdjęcia zaprojektowane przez Freepik

Komentarze

Popularne posty z tego bloga