O tym, jak różnią się koty

zwierzaki

Czy twój kot jest niemiły i nieprzyjazny? Ucieka przed Tobą, kiedy chcesz go pogłaskać albo atakuje cię, kiedy chcesz go wziąć na ręce, nie warto odbierać tego negatywnie i karać zwierzę. Niewiele to bowiem zmieni, bo prawdopodobnie za takie zachowania odpowiada genetyka tego drapieżnika.


W Polsce najbardziej popularnymi zwierzętami są psy, jednak w ramach światowej statystyki na pierwszym miejscu lokują się koty. Przeprowadzono dziesiątki międzynarodowych badań nad dziedziczeniem cech oraz zachowaniem psów różnych odmian. W takich analizach koty były niesprawiedliwie pomijane. Powstał tylko jeden projekt naukowy poświęcony włochatym „zrzucaczom” przedmiotów z biurka.

Udomowienie kota i selektywna hodowla miały miejsce około 10 tys lat temu. Bardzo dawno, przed powstaniem pierwszej kamery czy internetu, ludzie w różnych regionach kultywowali koty, te które uważali je piękne i mądre. Obecnie istnieją dziesiątki ras kotów o dużym zróżnicowaniu cech morfologicznych i zachowań.

Powstało dużo opinii i opisów utworzonych przez właścicieli i lekarzy weterynarii, dotyczących różnych aktywności kotów. Niestety, takie treści nie mogą mieć naukowej wartości z powodu subiektywnej oceny. Inaczej sprawa wygląda w przypadku opiniii o różnicach w zachowaniu pomiędzy odmianami. Takie spostrzeżenia są obiektywne i powielane. Jeżeli ocena nie zmienia się w ciągu kilku pokoleń kotów, można sugerować, że zachodzi genetyczne dziedziczenie konkretnych cech. W konsekwencji takich obserwacji rozpoczęto kolejne badanie naukowe.

Naukowcy z Finlandii przeprowadzili analizę statystyczną zachowania kotów z różnych odmian. W ramach projektu przeprowadzono ankiety wśród właścicieli na temat zachowania ich zwierzaków. Pytania miały na celu uzyskanie informacji o ich aktywności, problemów z zachowaniem, agresji w stosunku do członków rodziny, obcych ludzi i innych zwierząt. Wzięto pod uwagę także chęć kotów do kontaktowania się z ludźmi, nieśmiałość na co dzień, a nawet zjadanie własnej sierści. Statystyki dotyczyły 5726 osobników tego myszożernego gatunku. W skutek otrzymanych danych i na podstawie regresji logistycznej naukowcom udało się ustalić obiektywne zróżnicowanie pomiędzy zachowaniem kotów różnych ras.

Wyników badań odpowiednio ilustruje diagram (Rys.1). Wybierz kota, który najbardziej odpowiada zachowaniom twojego pupila ;).

zwierzęta domowe
Rys. 1.  Miary kociego zachowania.

Opracowanie: Illia Shrubkovskyi
Źródło:
Salonen, M., Vapalahti, K., Tiira, K., Mäki-Tanila, A., & Lohi, H. (2019). Breed differences of heritable behaviour traits in cats. Scientific reports, 9(1), 7949.

Photos Selected by wikipedia & freepik

Popularne posty z tego bloga