Przejdź do głównej zawartości

O tym, jak różnią się koty

zwierzaki

Czy twój kot jest niemiły i nieprzyjazny? Ucieka przed Tobą, kiedy chcesz go pogłaskać albo atakuje cię, kiedy chcesz go wziąć na ręce, nie warto odbierać tego negatywnie i karać zwierzę. Niewiele to bowiem zmieni, bo prawdopodobnie za takie zachowania odpowiada genetyka tego drapieżnika.


W Polsce najbardziej popularnymi zwierzętami są psy, jednak w ramach światowej statystyki na pierwszym miejscu lokują się koty. Przeprowadzono dziesiątki międzynarodowych badań nad dziedziczeniem cech oraz zachowaniem psów różnych odmian. W takich analizach koty były niesprawiedliwie pomijane. Powstał tylko jeden projekt naukowy poświęcony włochatym „zrzucaczom” przedmiotów z biurka.

Udomowienie kota i selektywna hodowla miały miejsce około 10 tys lat temu. Bardzo dawno, przed powstaniem pierwszej kamery czy internetu, ludzie w różnych regionach kultywowali koty, te które uważali je piękne i mądre. Obecnie istnieją dziesiątki ras kotów o dużym zróżnicowaniu cech morfologicznych i zachowań.

Powstało dużo opinii i opisów utworzonych przez właścicieli i lekarzy weterynarii, dotyczących różnych aktywności kotów. Niestety, takie treści nie mogą mieć naukowej wartości z powodu subiektywnej oceny. Inaczej sprawa wygląda w przypadku opiniii o różnicach w zachowaniu pomiędzy odmianami. Takie spostrzeżenia są obiektywne i powielane. Jeżeli ocena nie zmienia się w ciągu kilku pokoleń kotów, można sugerować, że zachodzi genetyczne dziedziczenie konkretnych cech. W konsekwencji takich obserwacji rozpoczęto kolejne badanie naukowe.

Naukowcy z Finlandii przeprowadzili analizę statystyczną zachowania kotów z różnych odmian. W ramach projektu przeprowadzono ankiety wśród właścicieli na temat zachowania ich zwierzaków. Pytania miały na celu uzyskanie informacji o ich aktywności, problemów z zachowaniem, agresji w stosunku do członków rodziny, obcych ludzi i innych zwierząt. Wzięto pod uwagę także chęć kotów do kontaktowania się z ludźmi, nieśmiałość na co dzień, a nawet zjadanie własnej sierści. Statystyki dotyczyły 5726 osobników tego myszożernego gatunku. W skutek otrzymanych danych i na podstawie regresji logistycznej naukowcom udało się ustalić obiektywne zróżnicowanie pomiędzy zachowaniem kotów różnych ras.

Wyników badań odpowiednio ilustruje diagram (Rys.1). Wybierz kota, który najbardziej odpowiada zachowaniom twojego pupila ;).

zwierzęta domowe
Rys. 1.  Miary kociego zachowania.

Opracowanie: Illia Shrubkovskyi
Źródło:
Salonen, M., Vapalahti, K., Tiira, K., Mäki-Tanila, A., & Lohi, H. (2019). Breed differences of heritable behaviour traits in cats. Scientific reports, 9(1), 7949.

Photos Selected by wikipedia & freepik

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.