Przejdź do głównej zawartości

Roślinne inspiracje, czyli relaks w mieście

rośliny w budynkach
Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym jest połączenie nowoczesnych wnętrz z elementami bujnej roślinności.


W wielu krajach na świecie powstały już takie projekty i sprawdzają się świetnie. Wspaniałymi przykładami są: 

  • dworzec kolejowy Atocha w Madrycie (Rys. 1.), gdzie zieleń jest centralnym punktem infrastruktury powodującym, że budynek zyskuje na wyjątkowej atrakcyjności;
architektura przestrzenna
Rys. 1. Dworzec kolejowy Atocha w Madrycie.

  • lotnisko w Singapurze (Rys. 2.), w ramach którego stworzono specyficzny, piękny i relaksacyjny zakątek z własnym mikroklimatem i florą. 
rośliny w budynkach
Rys. 2. Lotnisko w Singapurze.


W wielu wnętrzach, taki potencjał jest marnowany. Szklane sklepienia wielokrotnie aż się proszą o zieleń wewnątrz budynku. Zastosowanie wspomnianych rozwiązań oczyszcza powietrze i przede wszystkim wpływa na samopoczucie osób odwiedzających budynek. Nie od dziś wiadomo, że zieleń wpływa kojąco na psychikę, uspokaja, niweluje stres i napięcie. 

Ogromna liczba roślin w naszej szerokości geograficznej nadaje się do takich celów. Wiele gatunków z powodzeniem rosłaby w tego typu budynkach, ponieważ szklana konstrukcja kumuluje ciepło i nawet w nieogrzewanej przestrzeni, temperatury nie spadają poniżej zera. W takich warunkach, można wykorzystać sukulenty, palmy, bananowce, paprocie, epifity i wiele innych.
Zastosowanie roślin jako uzupełnienie lotnisk, dworców, itp. sprawi, że budynki takie, staną się bardziej przyjazne i będą pełnić również funkcję relaksacyjną podczas przerw w podróży. 


Opracowanie: Damian LewińskiPopularne posty z tego bloga

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.)
jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych (Araliaceae) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Silphium – utracony skarb

Za pierwszą znaną roślinę wytępioną przez człowieka uznaje się silphium (sylfion), tajemniczy gatunek, na którego temat nasza wiedza jest obecnie bardzo skąpa. Roślina zniknęła z powierzchni ziemi około 2 tysiące lat temu wcześniej będąc lekarstwem na liczne dolegliwości, przyprawą, afrodyzjakiem, metodą antykoncepcji oraz środkiem lokowania kapitału (równym wartością złotu i srebru). Co wiemy o tej roślinie i dlaczego wyginęła?

Rozwój zęba

Rozwój zęba • charakter ciągły; • listki zarodkowe: 1.ektoderma: szkliwo (pączek = narząd szkliwotwórczy), 2.mezoderma (mezenchyma): zębina, miazga (brodawka zęba), cement, więzadła przyzębia (kieszonka zęba –mezenchyma otaczająca narząd oraz brodawkę zęba);