Przejdź do głównej zawartości

Roślinne inspiracje, czyli relaks w mieście

rośliny w budynkach

Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym jest połączenie nowoczesnych wnętrz z elementami bujnej roślinności.


W wielu krajach na świecie powstały już takie projekty i sprawdzają się świetnie. Wspaniałymi przykładami są: 
  • dworzec kolejowy Atocha w Madrycie (Rys. 1.), gdzie zieleń jest centralnym punktem infrastruktury powodującym, że budynek zyskuje na wyjątkowej atrakcyjności;
architektura przestrzenna
Rys. 1. Dworzec kolejowy Atocha w Madrycie.

  • lotnisko w Singapurze (Rys. 2.), w ramach którego stworzono specyficzny, piękny i relaksacyjny zakątek z własnym mikroklimatem i florą. 
rośliny w budynkach
Rys. 2. Lotnisko w Singapurze.

W wielu wnętrzach, taki potencjał jest marnowany. Szklane sklepienia wielokrotnie aż się proszą o zieleń wewnątrz budynku. Zastosowanie wspomnianych rozwiązań oczyszcza powietrze i przede wszystkim wpływa na samopoczucie osób odwiedzających budynek. Nie od dziś wiadomo, że zieleń wpływa kojąco na psychikę, uspokaja, niweluje stres i napięcie. 

Ogromna liczba roślin w naszej szerokości geograficznej nadaje się do takich celów. Wiele gatunków z powodzeniem rosłaby w tego typu budynkach, ponieważ szklana konstrukcja kumuluje ciepło i nawet w nieogrzewanej przestrzeni, temperatury nie spadają poniżej zera. W takich warunkach, można wykorzystać sukulenty, palmy, bananowce, paprocie, epifity i wiele innych.
Zastosowanie roślin jako uzupełnienie lotnisk, dworców, itp. sprawi, że budynki takie, staną się bardziej przyjazne i będą pełnić również funkcję relaksacyjną podczas przerw w podróży. 


Opracowanie: Damian LewińskiPopularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.