Przejdź do głównej zawartości

"Ludzka" mowa ptaków

Papugi oraz gwarki znane są z umiejętności uczenia się ludzkiej mowy. Możliwości te zależą jednak od gatunku ptaka. 

Już nawet jedne z mniejszych papug, papużki faliste są w stanie naśladować ludzkie słowa. Potrafią zapamiętać jednak brzmienie tylko kilku pojedynczych wyrazów. W przypadku kakadu, ary, a przede wszystkim żako zdolności te zachwycają. Papuga, której poświęci się wystarczająco dużo czasu i cierpliwości, jest w
stanie nauczyć się naśladowania brzmienia do kilkunastu słów, a wręcz mówienia pełnymi zdaniami. Potrafią one również dobierać wyuczone słowa do sytuacji i skonkretyzowanych zdarzeń. Witają się gdy widzą swojego opiekuna lub jego gościa w danym dniu, żegnają ich gdy wychodzą. Najciekawszym faktem jest to, że raz nauczona słowa papuga będzie pamiętała je przez bardzo długi czas. Rekordzistą powtarzalnych dźwięków, choć nie są one ludzkimi słowami jest jeszcze inny ptak - lirogon:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Spermatogeneza + Schemat przebiegu spermatogenezy

Spermatogeneza Definicja procesu Spermatogeneza jest procesem przebiegającym w gonadach osobnika męskiego. Ma on na celu wytworzenie męskich komórek rozrodczych – plemników . Przebieg spermatogenezy ryc. 1. Schemat przebiegu spermatogenezy Podstawą do rozpoczęcia spermatogenezy są pierwotne komórki płciowe zwane też  komórkami prapłciowymi (gonocyty) .  Zawartość materiału genetycznego w tych komórkach to 2n. W stadium płodowym komórki te dzielą się mitotycznie, zwiększając swoją liczbę. Część degeneruje, cześć przechodzi do spoczynku (stadium prespermatogonialne). Ok. 3 miesiąca życia z komórek prapłciowych tworzą się spermatogonia , z których powstają natomiast  spermatocyty I rzędu  – największe komórki ( 3-4 rok życia ). Te ostatnie to komórki z ilością materiału genetycznego 2n, powstałe również w wyniku podziałów mitotycznych. Wydarzenia te są etapem nazywanym  spermatogoniogenezą . Po niej następuje kolejny,  spermatocytogeneza . Rozpoczyna się

Rozmnażanie storczyków - keiki

Storczyki wytwarzają nasiona, jednak ich wysiew i otrzymywanie dorosłej rośliny jest czasochłonne i nie zawsze skuteczne. 

Aparaty szparkowe

Aparat szparkowy to niezwykle ważny element funkcjonalny rośliny. 

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity ( Hedera helix L . ) jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych ( Araliaceae ) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Ajoloty, czyli „węże z łapkami”

Co wyjdzie ze skrzyżowania węża, kreta i dżdżownicy? Komisja etyczna ds. nauki tym się nie zainteresuje, bo coś takiego już istnieje w naturze. W Meksyku żyją 4 endemiczne gatunki gadów z rodziny Bipedidae, przypominające węże z krecimi łapkami.