Przejdź do głównej zawartości

"Ludzka" mowa ptaków

Papugi oraz gwarki znane są z umiejętności uczenia się ludzkiej mowy. Możliwości te zależą jednak od gatunku ptaka. 

Już nawet jedne z mniejszych papug, papużki faliste są w stanie naśladować ludzkie słowa. Potrafią zapamiętać jednak brzmienie tylko kilku pojedynczych wyrazów. W przypadku kakadu, ary, a przede wszystkim żako zdolności te zachwycają. Papuga, której poświęci się wystarczająco dużo czasu i cierpliwości, jest w
stanie nauczyć się naśladowania brzmienia do kilkunastu słów, a wręcz mówienia pełnymi zdaniami. Potrafią one również dobierać wyuczone słowa do sytuacji i skonkretyzowanych zdarzeń. Witają się gdy widzą swojego opiekuna lub jego gościa w danym dniu, żegnają ich gdy wychodzą. Najciekawszym faktem jest to, że raz nauczona słowa papuga będzie pamiętała je przez bardzo długi czas. Rekordzistą powtarzalnych dźwięków, choć nie są one ludzkimi słowami jest jeszcze inny ptak - lirogon:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bluszcz - roślina w kulturze, sztuce, religii

Bluszcz pospolity (Hedera helix L.)
jest gatunkiem zwanym wiecznie zielonym pnączem. Hedera helix L. należy do rodziny araliowatych (Araliaceae) i jest jedynym jej przedstawicielem w polskiej florze. Stanowi on również jedyne polskie pnącze o liściach zimotrwałych. Siedliska posiada on w lasach całej Polski. Podlega on jednak ochronie prawnej, mimo że jest gatunkiem inwazyjnym. Występuje on w całej Europie i Azji Mniejszej.

Silphium – utracony skarb

Za pierwszą znaną roślinę wytępioną przez człowieka uznaje się silphium (sylfion), tajemniczy gatunek, na którego temat nasza wiedza jest obecnie bardzo skąpa. Roślina zniknęła z powierzchni ziemi około 2 tysiące lat temu wcześniej będąc lekarstwem na liczne dolegliwości, przyprawą, afrodyzjakiem, metodą antykoncepcji oraz środkiem lokowania kapitału (równym wartością złotu i srebru). Co wiemy o tej roślinie i dlaczego wyginęła?

Rozwój zęba

Rozwój zęba • charakter ciągły; • listki zarodkowe: 1.ektoderma: szkliwo (pączek = narząd szkliwotwórczy), 2.mezoderma (mezenchyma): zębina, miazga (brodawka zęba), cement, więzadła przyzębia (kieszonka zęba –mezenchyma otaczająca narząd oraz brodawkę zęba);